Yıldız
Son 180 günde 14 haber
Paylaş:

İşte fakülte fakülte İTÜ'deki akademisyen kalitesi

Bugüne kadar başarı denilince hep öğrenciler değerlendirmeye tabi tutuldu. Öğrencinin aldığı notlarla ne kadar başarılı olup olmadığı sınandı. Biz de dedik ki neden bu sefer öğrenciler olarak fakültelerimizi; dolayısıyla öğretim görevlilerimizin bilimsel çalışmalarını değerlendirip, akademik açıdan ne kadar başarılı fakültelerde okuduğumuza bakmayalım. 

Web of Science, Scopus ve Google Scholar veri tabanları üzerinden hesaplanan H-indeks sıralamalarından yararlanarak oluşturduğumuz İTÜ fakültelerinin akademik başarı sıralamasına gelin hep birlikte bakalım.

Başlamadan önce nedir bu H-İndeks?

H-indeks, 2005 yılında Jorge E. Hirsch tarafından geliştirilen bir ölçüttür. Bu ölçütün baz aldığı parametreler ise, bir yayının aldığı atıf sayısı ve atıf alan yayın sayısıdır. Örneğin bir bilim insanının 3 makalesi 3’er atıf aldıysa, bu bilim insanının H-indeks değeri 3 olur. H-indeks değerinin  3’ten 4’e yükselmesi için ise, bu 3 yayının 4’er atıf alıp, ayrıca 4 atıf alan 4. bir yeni yayının daha var olması gerekir. 

167 İTÜ’lü akademisyen H-indeks sıralamasında

H-indeks sıralamasında referans noktası 10 olarak alınmakta. Eğer akademisyenin H-indeksi 10'dan büyükse bu sıralamaya girebiliyor. Toplam 167 İTÜ’lü akademisyen ve İTÜ bünyesinde geçici süre de çalışmış olan bir bilim insanı, H-indeks (h ≥ 10) sıralamasına girmiş bulunmakta. H-indeks sıralamasında İTÜ'lü 167 akademisyenimizin toplam puanı da 2867.

Bu isimlerin H-indeks değerlerini, bağlı oldukları veya bünyesinde çalıştıkları fakültelere dağıttığımızda ise karşımıza İTÜ fakültelerinin akademik başarı grafikleri çıkıyor. 

En başarılı fakülte Fen Edebiyat Fakültesi

Bünyesinde Matematik Mühendisliği, Kimya Bölümü, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Fizik Mühendisliği, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nü barındıran Fen Edebiyat Fakültesi, 736 puan ile İTÜ içerisinde en yüksek H-indeks değerine sahip fakülte. Öyle ki, 167 ismin 32’si Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde çalışmış. Fen Edebiyat Fakültesi'ni, İnşaat ve Elektrik- Elektronik Fakültesi takip ediyor. Denizcilik Fakültesi ise listede bulunmamakta. Diğer fakültelerimizin de, listede adı bulunan akademisyen sayıları  ve toplam puanları ise şu şekilde:

Fakültelerimizin yüzdelik başarı dilimleri

Bu sayılardan yola çıkarak fakültelerin yüzdelik başarı oranlarını hesaplarsak, alınan atıf sayısına göre ilk 3’e giren fakülteler Fen-Edebiyat Fakültesi, İnşaat Fakültesi ve Elektrik-Elektronik Fakültesi. Fakültelerimizin aldığı toplam puana göre başarı oranı hesapladığımızda ise ilk 3’teki fakülteler Fen-Edebiyat Fakültesi, İnşaat Fakültesi ve Maden Fakültesi oluyor.

Alınan atıf sayısına göre tüm fakültelerimizin yüzdelik dilimleri:

Alınan toplam H-index puanına göre tüm fakültelerimizin yüzdelik dilimleri: 

Fakülterimizin H-indeks sıralamasına göre başarı durumları bu şekilde. Peki akademisyenlerimizde durum nasıl? İşte H-indeks sıralamasına göre en tepede yer alan İTÜ'nün ilk 3 öğretim üyesi.

1) Doç. Dr. Altan Çakır

84 puanla İTÜ akademisyenleri arasında ilk sırada yer alan ve CERN'deki çalışmaları ile bilinen Doç. Dr. Altan Çakır, Fen Edebiyat Fakültesi bünyesindeki Fizik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev almakta. Ayrıca öğretim üyemizin Türkiye genel sıralaması 9 ve eserleri toplam 38868 alıntılanmaya sahip. 

2) Prof. Dr. Yusuf Yağcı

Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yusuf Yağcı, 61 puanla İTÜ içerisinde 2. sırada. Toplam 17217 alıntılanma ile Türkiye genelinde ise 17. sırada.

3) Prof. Dr. Celal Şengör

Maden Fakültesi bünyesindeki Jeoloji Mühendisliği öğretim üyelerinden olan Prof. Dr. Celal Şengör, 19092 alıntılanma ve 59 puanla İTÜ sıralamasında 3., Türkiye genelinde ise 19. sırada yer alıyor.

Türkiye geneli sıralamaya ulaşmak için tıklayınız.

H-indeks hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

İTÜ Apis Ar-Ge birincilik getirdi #10yearschallenge: Fotoğraflarla İTÜ'de neler değişti?

arı24, İTÜRO 2019'da! Röportajlarla İTÜ Robot Olimpiyatları

İTÜ Masası Bölüm 5: İTÜ'de Yurt Problemleri

Robotlar, robotiğin öncüsü İTÜRO'da yarışacak

Bir İTÜ'lü Bir Sohbet: Elif Süren ile İTÜ'lü olup müzik kariyeri yapmak

İTÜ101: İTÜ Stadyumu'nun ev sahipliği yaptığı efsane konserler