İTÜ IEEE Öğrenci Kolu ve İTÜ IEEE Öğrenci Kolu

Dr. Umut Yıldız ile Söyleşi (NASA/JPL-Caltech)

Başlangıç Tarihi 18 Kasım 2015 11:30
Yer İTÜ Ayazağa Kampüsü
Etkinlik Türü Söyleşi
Katılım Türü Ücretsiz

İTÜ IEEE Öğrenci Kolu etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Nasa'da çalışan bir Türk, Dr. Umut Yıldız İTÜ'ye geliyor. 
18 Kasım 2015 Çarşamba saat 11.30'da yapılacak olan söyleşide Dr. Yıldız'ı yakından tanıyacak ve çalışmalarını kendisinden dinleyeceksiniz.


Kayıt olmak için tıklayın: https://docs.google.com/forms/d/1xwoEGWXKSTWG8_MkDRbENAORxCFEUX1CPviUByZRrEM/viewform?usp=send_form

"Memur bir ailenin çocuğu olarak 1980 yılında dünyaya gelen, Ankara Üniversitesi Astronomi Uzay Bilimleri Bölümü'nü bitirdikten sonra Hollanda’nın Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini, Leiden Üniversitesi’nde doktora yapan Ordulu astrofizikçi Umut Yıldız (35), iki yıl önce NASA’da çalışmaya başladı.

NASA’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan ve uzay çalışmalarını sürdüren Jet Propulsion Laboratory (JPL) bünyesinde görev yapan Umut Yıldız, aynı merkezin halen sürdürdüğü ‘Mars Projesi’nde veri bilimcisi olarak görev yapıyor. Burada görev yapan 5 bin kişilik personel içinden 4 Türk’ten sadece biri olan Umut Yıldız, her Türk’ün istediğinde bu tür alanlarda kendini gösterebileceğine dikkat çekti.

Umut Yıldız, “Türk insanının hiçbir eksiği yok. Sadece fırsatlar verilmiyor. Bir takım fırsatların verilmesi lazım. Ancak o zaman uluslararası alanda bilim yapabileceğiz. Ülkemizde ne yazık ki üniversiteye girme mantığı iş bulma mantığı oldu. Acaba bu bölümü bitirirsem bana iş var mı gibi bakılıyor. Biraz bunu bir kenara bırakarak hayallerinin peşinden koşabilmeli. En azından ben bunu yaptım. Hayallerimi takip ettim. Para kazanıp kazanmak pek umurumda değildi. Bu beni birçok ülkeye seyahat ettirdi. Çok büyük teleskoplarda çalışma imkanım oldu. Kısa vadede para kazanmayı düşünmek insanları hayallerinden vazgeçirebiliyor. Astronomi bölümünde kısa vadede para kazanmıyorsunuz. Ama daha sonra bu çalışmalarınızın uzun vade de karşılığını alacaksınız. Teknolojinin bütün sınırlarında dolaşacaksınız. Bilimin sınırlarında geziyorsunuz o sınırlardan biri de sizi olacaksınız” dedi."
Kaynak: İHA

"Dr. Umut Yildiz is a molecular astrophysicist working as a Caltech postdoctoral scholar with Dr Paul Goldsmith. His main research includes sub/-millimeter observations of star forming clouds."
Kaynak: http://science.jpl.nasa.gov/people/Yildiz/

https://www.facebook.com/DrUmutYildiz
https://twitter.com/umutayildiz
http://yildiz.io/

İTÜ IEEE Öğrenci Kolu

IEEE İTÜ YouTube Canlı Yayını

İTÜ IEEE Öğrenci Kolu

Sektör mü Akademi mi? Paneli

Eestec LC İstanbul ve İTÜ IEEE Öğrenci Kolu

Soft Skills Academy

İTÜ IEEE Öğrenci Kolu

Güneş Enerji Sistemleri

İTÜ IEEE Öğrenci Kolu

3D Printer Teknolojileri