Oğuzcan
Son 180 günde 3 haber
Paylaş:

İTÜ öncülüğünde Antartika’da bilim üssü kuruldu

İTÜ Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonunda, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu Özsoy liderliğinde gerçekleştirilen 3. Ulusal Antartika Bilim Seferi kapsamında Antartika’da geçici bilim üssü kuruldu.

Sefer lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy konuya ilişkin açıklamasında Horsehoe Adası’nda 2019-2022 döneminde hizmet verecek bilimsel araştırma kampının kurulumunun tamamlandığını söyledi. Özsoy açıklamalarına ek olarak, "Bu bilim kampının çok büyük önemi var. Türkiye’den 14 bin kilometre uzaklıktaki kıtaya gelen bilim insanlarına çalışmalarını yaparken rahatlık sağlayacak bilim kampımız, 3 sene yaz sezonunda hizmet verecek."  dedi.

Kurulan bilim üssü çevreye de duyarlı

Ağırlığı yaklaşık 6 ton olan 3 modülü mavna, zodyak botlar ve helikopterle karaya taşıyan bilim insanları, bir hafta süren yoğun çalışmaların ardından modüllerin kurulumunu tamamladı. Özsoy aynı zamanda kampın kurulumu sırasında çevresel duyarlılığı da gözettiklerini vurgulayarak kurulumla ilgili çevresel etki değerlendirme raporunu Antarktika Antlaşmalar Sistemi'ne önceden gönderdiklerini, kurulum esnasında çevreye ve adadaki canlılara zarar verilmediğini vurguladı. 

İTÜ Masası Bölüm 2: İTÜ'de Yemek Problemleri Bir İTÜ'lü Bir Sohbet: Utku Borataç ile İTÜ'lü Olmak

2019-2020 eğitim öğretim döneminde İTÜ yurtlarına %15 zam

Türkiye Uzay Ajansı'na İTÜ'lü başkan

Üniversitene hoşgeldin yeni İTÜ'lü! İşte kayıt için bilmen gerekenler

İBB İTÜ'lülere emanet

Araştırmaya göre İTÜ, yönetim hariç her alanda sınıfı geçti