Direnç
Son 180 günde 3 haber
Paylaş:

Yeni dönemde İTÜ'ye giren Maden, Jeoloji ve Cevher Hazırlama Mühendislerine asgari ücret tutarında burs

YÖK Başkanı Saraç, 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren üniversite sınavında ilk 50 bine giren öğrencilerin maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendisliklerini tercih etmeleri halinde İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından net asgari ücret oranında karşılıksız burs kazanacağını, ayrıca istihdamlarında da kolaylık sağlanacağını duyurdu.

Geçen yıl ilk olarak tekstil sektörü temsilcileri ile yapılan protokolün başarılı sonuçlar verdiğini aktaran Saraç, bu alanda ikinci protokolün de madencilik sektörü ile yapılacağını belirtti.

Madencilik sektörünün ülkenin iktisadi kalkınması ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasında öncü sektörler arasında yer aldığına dikkat çeken Saraç, beceri niteliği yüksek mühendisler kazandırmak amacıyla madencilik sektörünün temsilcileri ile bir arada olduklarını söyledi.

Üniversite sınavı sonucuna göre burs miktarı da değişecek

  • İlk 50 bine giren ve ilk 5 tercihinde bu bölümlerden birini yazıp yerleşen öğrencilere aylık net asgari ücret tutarı
  • 50 bin ile 65 bin arasında olanlara net asgari ücret tutarının yarısı
  • 65 bin ile 80 bin arasında olanlara ise net asgari ücret tutarının üçte biri

kadar İMİB tarafından karşılıksız burs verilecek.

2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren verilmeye başlanacak olan bursun miktarı, Türk İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu'nun kararları doğrultusunda her yılın başında güncellenecek. Diğer kurum ve kuruluşlardan burs alınması, bu eğitim bursunun alınmasına engel teşkil etmeyecek.

Başarıyla mezun olan öğrencilerin istihdamlarında da yardımcı olunacak

YÖK ve İMİB arasında yapılan işbirliği kapsamında bu programlardan başarıyla mezun olacak öğrencilerin istihdamına yönelik hususların da yer aldığı belirtildi. Saraç, "İMİB tarafından Maden, Jeoloji veya Cevher Hazırlama Mühendislikleri programlarını başarıyla tamamlayan ve eğitim bursu alan öğrencilere madencilik sektöründe etkinlik gösteren firmalarda iş verilmesine yardımcı olunacak" dedi.

 

 

Öğrenci tepkileri sonuç verdi: Bu sene yaz okulu yapılacak Yeni akademik takvim belli oldu

İTÜ'nün yeni rektörü belli oldu

2020-2021 eğitim öğretim yılının nasıl yapılacağı netleşmeye başlıyor

İTÜ yapması gereken birçok ödemeyi yapamıyor

arı24 yeni Genel Yayın Yönetmeni Selis Bayman göreve başladı

Yeni video serisi İTÜ'lülere sorduk yayında!