Sosyal Bilimler Kulübü

Film Gösterimi ve Yönetmen Emin Alper ile Söyleşi: Abluka

Başlangıç Tarihi 14 Aralık 2017 18:00
Bitiş Tarihi 14 Aralık 2017 21:00
Yer KSB Büyük Salon
Etkinlik Türü Film Gösterimi
Katılım Türü Herkese Açık

Abluka, 'Tepenin Ardı' filminin yönetmeni ve aynı zamanda İTÜ öğretim üyesi olan Emin Alper'in ikinci uzun metrajlı filmidir. Film Türkiye'de 6 Kasım 2015'te vizyona girmiştir. Film yurt içinde ve yurt dışında oldukça ses getirmiş ve birçok festivalde gösterilmiştir. Yurt dışındaki başarıları başlıca şu şekildedir; 72. Venedik Film Festivali'nde gösterilmiş ve Altın Aslan ödülü için yarışmıştır. Film, aynı festivalde bağımsız eleştirmenler ödülü Premio Bisato D'oro, Arca CinemaGiovani ve Jüri Özel Ödülünü kazanmıştır. Ayrıca film, Kuzey Amerika'nın önemli film festivalilerinden olan Toronto Film Festivali'nde de gösterilmiştir. Bunun yanı sıra yurt içinde de 22. Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Film dalında birinci olmuştur. Yine aynı festivalde En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kurgu ve Umut Veren Genç Erkek Oyuncu (Berkay Ateş) dallarında da ödüle layık görülmüştür. 2016 yılında ise Sinema Yazarları Derneği'nin tarafından, En İyi Film, En İyi Kurgu ve En İyi Senaryo ödüllerine layık görülürken, filmin yönetmeni Emin Alper ise Abluka filmiyle En iyi Yönetmen ödülünü kazanmıştır.

Emin Alper:
Liseyi Ankara Fen Lisesi’nde bitirip Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne girdi, fakat mutlu hissetmediği bölümünü iki yıl sonra tekrar sınava girip aynı üniversitenin İktisat Bölümü’nü kazanarak değiştirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat ve tarih okudu, ardı sıra Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktorasını aldı.
Filmlerinde birçok ödüle layık görülen Alper, yönetmenliğin yanısıra, senaristlik, yapımcılık yapmakta ve İTÜ'de öğretim üyeliğini devam ettirmektedir.

Bizler de Sosyal Bilimler Kulübü olarak hem ülkemizin içinde bulunduğu durumu farklı bir perspektifte ele alan ve görünmeyen sokakları aydınlatan Abluka filmini izleyip, filmin yönetmeni ve akademisyenimiz Emin Alper ile söyleşi gerçekleştireceğiz. İTÜ içinden ve dışından herkesi bekliyoruz.

Hip Hop Kulübü, İTÜ Sahnesi, Makina Mühendisliği Kulubü, Sosyal Bilimler Kulübü, Taşkışla Sahnesi ve Felsefe Kulubü

İTÜ Geleceğini Tartışıyor

Sosyal Bilimler Kulübü

Film Gösterimi: I, Daniel Blake

Sosyal Bilimler Kulübü

Film Gösterimi: Kelebekler Zamanı

Sosyal Bilimler Kulübü

Tanışma Toplantısı

Psikoloji Kulübü ve Sosyal Bilimler Kulübü

Black Mirror Gösterimi ve İncelemesi