Taşkışla Sahnesi ve Taşkışla Sahnesi

Gargantua'nın Pek Garip Ve Korkunç Hikayesi

Başlangıç Tarihi 18 Mayıs 2016 20:30
Yer Taşkışla
Etkinlik Türü Tiyatro

“Siz pek ünlü ayyaşlar ve pek değerli frengililer, bendeniz geze geze gezegende girilmedik gizli yer bırakmamış gezgin Alcofribas Nasier. Birazdan anlatacağımız bu hikaye, Simya ehli üstad Pigme tarafından hiç de derin şeyler düşünülmeden; yalnız yiyerek, içerek, gülerek, eğlenerek ve sıçarak yazılmış ve uzun yıllar boyunca saklanmıştır; ta ki ben değerli kulunuz ortaya çıkarana kadar.

Ben de bedenimi şarap ile beslemeye ayırdığım bu vakit içerisinde, Pazar Meydanı’nda üstad Pigme ve onun aylak çömezleriyle birlikte yaşadım ve tüm bunları yaşadıktan sonra siz götü dübürlülere, bu korkunç ve de ürkünç filhakika garip Gargantua’nın hikâyesini anlatmaya karar verdim.

Anlatacağım bu hikâyede; bir sürü gülünçlükler, uydurmalar göreceksiniz belki. Ama eğer sadece gülüp geçerseniz, hikayedeki özü kaçırırsınız ona göre! Amma, eğer ki bir köpeğin özenle kemiği kırıp içindeki iliği yaladığı gibi yalayabilirseniz bu hikâyenin içindeki özü, bu özün çok uhrevi ve pek zührevi bir öz olduğunu fark edeceksiniz ve bu öz hem ruhunuzu aklınızdan kurtaracak hem de rahatlık getirecek böbreklerinize!

Şimdi ben böyle dedim diye sakın ha keyfinize bakmayı ihmal etmeyin canlar. Gülerek ve eğlenerek izleyin hikâyemizi, çünkü güldürmeden başka pek de bir hüner bulamayacaksınız içerisinde.”

Taşkışla Sahnesi 2014-2015 sezonunda çalışmaya başlayıp, yazın da üstüne çalıştığı; François Rabelais’nin “Gargantua” ve “Pantagruel” adlı romanlarının oyunlaştırma çalışmasını 2015-2016 eğitim prodüksiyonu olarak sahneliyor. Romanın oyunlaştırma süreci tüm toplulukça; kolektif bir şekilde yürütülmeye çalışıldı.

Oyunun kostüm, aksesuar, dekor, ışık tasarımları ve üretimleri ise ilgili ekiplerin sorumluluğunda tüm topluluk üyeleri ile beraber yapıldı:

Afiş: Can Metin, Dilara Gargı, Orhun Cebeci

Dekor: Can Metin, Ceyhun Ceylan, Dilara Gargı, Erdoğan Onur Eroğlu, Feyza Gökçe, Fikri Buber

Işık: Kaan Levent Büyükyıldırım, Melikşah Hayırsever

Kostüm-Aksesuar-Makyaj: Bilge Kobak, Ceyhun Ceylan, Damla Çamur, Eda Özsoy, Güneş Çetik, Hilal Tuğba Uysal, Rana Doğan, Selçuk Özgür, Yağmur Atalan

Metin: Cansu Ekici, Ceyhun Ceylan, Damla Çamur, Fikri Buber, Hilal Tuğba Uysal, Kaan Levent Büyükyıldırım, Orhun Cebeci, Yağmur Atalan

Müzik: Can Metin, Cansu Ekici, Erdoğan Onur Eroğlu, Fethi Barıtlı, Hazal Burç, Hümeyra Betül Akgül, Mert Kaygusuz, Orhun Cebeci, Özge Kobak

Organizasyon: Bilge Kobak, Can Metin, Dilara Gargı, Kaan Levent Büyükyıldırım, Fethi Barıtlı, İdil Başak Dinç, Melikşah Hayırsever, Özge Kobak

Oyuncular (Sahneye Giriş Sırasıyla):

Alcofribas Nasier: Fikri Buber
Pigme: Rana Doğan
Çörekçiler: Feyza Gökçe, Hümeyra Betül Akgül, Kaan Levent Büyükyıldırım
Topal Şair: Yağmur Atalan
Fahişe Sophie: Eda Özsoy
Hokkabazlar: Fethi Barıtlı, Selçuk Özgür, Orhun Cebeci
Aristokrat Filozof: Ceyhun Ceylan
Dandi Sarhoş: Mert Kaygusuz
Maymun: Orhun Cebeci
Müzisyenler: Damla Çamur, Erdoğan Onur Eroğlu, Hazal Burç
Kör Terzi: Hilal Tuğba Uysal
Şaman: İdil Başak Dinç
Sakiler: Bilge Kobak, Güneş Çetik
Muşmulacılar: Can Metin, Özge Kobak
Aşk Satıcısı: Dilara Gargı
Miskin: Melikşah Hayırsever
Rahip Jean: Cansu Ekici
Boklavat: Dilara Gargı
Bızdıklar Dukası: Ceyhun Ceylan
Bokkazan: Hilal Tuğba Uysal
Picrochole: Melikşah Hayırsever

Hip Hop Kulübü, İTÜ Sahnesi, Makina Mühendisliği Kulubü, Sosyal Bilimler Kulübü, Taşkışla Sahnesi ve Felsefe Kulubü

İTÜ Geleceğini Tartışıyor

Taşkışla Sahnesi

Tanışma Toplantısı

Taşkışla Sahnesi

Mutfak Söyleşileri: Sıradan Korku Hikayeleri

Taşkışla Sahnesi

'III. Reich' ın Korku ve Sefaleti' Oyunu

Taşkışla Sahnesi

'III. Reich'ın Korku ve Sefaleti' Oyunu