GO Kulübü

Kulüp Başkanı Ogün Gökpınar
İletişim igoku@itu.edu.tr

İgokubir tahtada (goban) oynanan bir strateji oyunu kulübüdür. 1990'lı yıllardan bu yana İTÜ bünyesinde oynanan Go Oyununun İTÜ'lü oyuncularını bir araya getirmek, okul nezdinde etkinliklerini tanıtmak ve kolaylaştırmak amacıyla igoku Cansın Özden tarafından 2002 yılında kurulmuştur.

Merak eden herkese Go oyunu başlangıç eğitimleri verilmekte ve çeşitli organizasyonlar düzenlenip, başka organizasyonlara da oyuncu olarak katılınmaktadır. Bunun dışında kulüp çeşitli sosyal aktiviteler düzenleyerek Go dışında da bir araya gelmektedir.

Go(Kore’de Baduk, Çin’de Weiqi)bilinen en eski strateji oyunudur. Kaynaklara göre birkaç yüzyıl oynasa da M.Ö 2000’li yıllarda Çin’de doğduğu yazılır. Zamanla Japonya ve Kore’ye yayılmış ve günümüzde Batı’da da oldukça popülerdir. O zamandan bu yana oyun kurallarında çok az değişiklik olmuş ancak skor hesabında çeşitli düzenlemeler vardır (Çin kuralları, Japon kuralları gibi). 19x19’luk bir tahta üzerine yerleştirilmiş yatay ve dikey çizgilerin kesişimlerinden oluşan 361 nokta üzerinde oynanır. Boş bir tahtada başlar ve anlamlı hamle kalmayana ya da oyunculardan biri çekilene kadar devam eder.  Satrancın aksine oyun boş bir tahtayla başlar. Satrançta taşlar hareketlidir ve aralarında hiyerarşi vardır. Go’da tahta üzerindeki tüm taşlar eş güçtedir. Ölüm gerçekleşmediği sürece taşlar tahtada kalır, hareket ettirilemezler. Go için bir bilgisayar programı yazmak, satranca göre daha zordur. Çünkü özellikle oyunun başında olasılık sayısı çok fazladır ve  burada sezgilerden faydalanırken bilgisayar için aynısı söz konusu değildir. Yazılmış en iyi bilgisayar programı bile bir usta oyuncu yanında çok zayıf kalır.                                                         

“Go oyunu bir insan hayatı gibi: Büyük planlarla başlar, onları mümkün kılabilmek için daha büyük çabalarla devam eder ve küçük hesaplamalarla sona erer. Her insanın hayatı gibi, her Go oyunu da tektir. Aynı hayat gibi. Go; güzel, basit ancak bazen son derece karmaşıktır. Tıpkı hayat gibi...”

Genel Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
Kültür-Sanat Kulüpleri Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
arı24 Aktiflik Puanı:
?
Bu puan, kulübün son 1 yıl içerisinde yaptığı etkinliklerin erişilebilen katılımcı sayılarına, paylaşılma oranlarına ve türlerine göre özel bir algoritma ile hesaplanmaktadır.