İTÜ'den Deprem İçin Sarsma Masası

İTÜ koordinatörlüğünde tamamen yerli kaynaklarla üretilen, yapı ve deprem mühendisliği alanlarında eğitim ve araştırma amaçlı kullanılacak ‘Sarsma Masası’ hizmete açıldı.

İTÜ İnşaat Fakültesi, Yapı ve Deprem Laboratuvarı’nda yerli yatırımcıların destekleriyle üretilen "sarsma masası", İTÜ İnşaat Fakültesi’nde düzenlenen törenle hizmete girdi. Törene İTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gaye Onursal Denli, projeye destek sunan şirket yetkilileri ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sahte depremlerle deney

 Törende yapılan konuşmaların ardından İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Denli tarafından, sarsma masasının yapımında emeği geçen kişi ve kuruluş temsilcilerine plaket takdim edildi. Plaket töreninin ardından Proje Koordinatörü Doç. Dr. Ercan Yüksel sarsma masası ile ilgili bir sunum yaptı. Yüksel, sunumdan sonra sarsma masası üzerinde deprem senaryoları uygulayarak deney gerçekleştirdi.

 

Maliyeti 250 bin dolar

İTÜ üretimi sarsma masasının yapımına, büyük bölümü İTÜ mezunu olan 19 kişi ve kuruluş katkı sağladı. Mekanik, elektrik, hidrolik ve yazılım konularındaki özgün tasarımı ve üretimi tamamen yerli olarak gerçekleştirilen sarsma masası 250 bin dolara mal oldu. 2.35x2.35 m. boyutlarındaki sarsma masası, yapı ve deprem mühendisliği alanlarında eğitim ve araştırma amaçlı kullanılacak. 

Kaynak: shiftdelete.net

21. İTÜ EMÖS bu sene ‘İnsanın Yeniden Keşfi’ konusu etrafında şekilleniyor! İTÜ İnternet Sayfası Yenilendi

Son 5 yılda değişenler: öğrenciler İTÜ'den ne kadar memnun?

İTÜ İşletme Mühendisliği nedir? Mezunları ne iş yapar?

İTÜ Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği mezunu ve yüksek lisans öğrencisi Mehmet İrfan Güler iş kazasında hayatını kaybetti

İTÜ'de yeni lisans programı: Siber Güvenlik Mühendisliği

İTÜ Bellatrix Uzay Takımı NASA'dan ödülle döndü