Özlem
Son 180 günde 0 haber

İTÜ'nün çürütülen Tesla iddiasına cevabı

Ali Ağaoğlu tarafından İTÜ'ye hediye edilen Tesla'nın, çürüdüğü şeklinde atılan başlıklarla ulusal medyada yer bulduğunu daha önceki haberimizle sizlerle paylaşmıştık. İTÜ Rektörlüğü konuyla ilgili bazı basın organlarına açıklama yaparak Tesla Roadster'ın öğrencilerin eğitimi ve araştırma faaliyetleri için kullanıldığını bildirdi.

İşte İTÜ'nün bazı basın organlarına yaptığı açıklama

"Tesla Roadster, 28.02.2012 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ‘ne (İTÜ) araştırma amaçlı kullanılmak üzere bağışlanmıştır. 2012 yılından itibaren Tesla Roadster, öğrencilerin eğitimi ve araştırma faaliyetleri için kullanılmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi, aynı zamanda elektrikli araçlar konusunda çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bunun son örneği İTÜ Teknokent bünyesinde bulunan Derindere Motorlu Araçlar’ın (DMA) üretmeye başladığı elektrikli araçların pillerinin şarj istasyonuna gerek olmadan şarj edilebilmesidir.

İTÜ, araç bataryasının uzun mesafe gitmesine imkan vermeyen araçlardan yola çıkarak bugün tek şarjla 450 kilometre yol alabilen araçları ülkemize kazandırmıştır.

Son günlerde bazı yayın organlarında “Tesla Otoparkta Çürüyor” şeklinde çıkan asılsız haberleri üzüntüyle takip etmekteyiz. Basın mensuplarına kapısı her zaman açık İTÜ, aracı görmek isteyen medya çalışanlarını da bu süreçte asla geri çevirmemiştir. Bugüne kadar defalarca basın mensupları aracı incelemiş ve talep ettikleri bilgilere ulaşmıştır. Ayrıca araştırma için hediye edilen bir aracın sürekli gündeme taşınması ve geri istenmesi Türk kültürü ve gelenekleriyle de bağdaşmamaktadır.

Aracımızın bugün çekilen fotoğrafını ve videosunu sizlerle paylaşıyoruz ve aracı görmek isteyen basın mensuplarını kampüsümüzde İTÜ tarafından geliştirilip üretilen yüzde 100 elektrikli minibüsümüzle dolaşmaya davet ediyoruz."

İTÜ ARI Teknokent Pazarlama ve Operasyon Grup Başkanı olan ve aynı zamanda rektör danışmanlığı yapan Deniz Tunçalp de kendi Twitter hesabından konuyla ilgili şunları paylaştı: 

İTÜ'lülerin Linkedini: itumezun.org İTÜ karizmasının bir Tesla ile yerle bir oluşu

arı24 yazılım ekibi yeni ekip arkadaşlarını arıyor!

Kariyer sansasyonu: Different Futures Summit'24

İTÜ'de bir ilk: MEC Summit

İTÜ'den ders ticaretine ilk resmi tepki geldi

İTÜ Makina Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Berkan Yılmaz hayatını kaybetti