Halk Bilimi ve Sanatlar Kulübü

Kulüp Başkanı Ömer Bahar
İletişim hbsk@itu.edu.tr

HBSK Halk Oyunları Topluluğu 1999 yılında bir grup makina mühendisinin bir araya gelmesiyle oluşup zamanla kalabalıklaşarak bir kulüp halini almıştır. Halk oyunları paydasında bir araya gelinen bu kulüpte bir aile gibi zamanın çoğunu birlikte geçirir olmuşlardır. Çalışma sonrası uzun masa yemekleri,yemek sonrasında içilen çaylar kulübün değişmez kuralı gibi olurken,ekşın adını verdiği yıl içerisindeki karaoke, kahvaltı,piknik vb etkinlikleriise kulübün tuzu biberi halini almıştır.Özellikle İstanbul'u gezme fırsatı bulamamışsanız, HBSK ekşınları İstanbul'un her yerinde olduğundan HBSK ile İstanbul'u normalde gezebileceğinizden çok daha büyük bir zevkle gezersiniz. 

Her yıl sonunda, sene içinde ter döktüğü yöreleri sizlerle paylaşmak adına gösteri yapmaktadır. Gösteri dışında 2 senedir Üniversiteler arası Halk Kültürü Günleri kapsamında halk kültürü adına farkındalık yaratmaya calışır. Ayrıca yıl içersinde farklı üniversiteve yıl sonunda da yurtdışı festivallerine katılır. Nasıl İstanbul HBSK ile bir ayrı gezilirse; başka şehirler ve ülkeler de HBSK ile bir başka gezilir ve bu toplulukla yaşadığınız her tecrübe hayatınızın bir yerinde mutlaka size yardımcı olacaktır.

Şöyle ilginç bir yanı da var ki 15 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen o kadar çok insanı barındırması sonucu her an her yerde bir HBSKlı ile karşılaşabilirsiniz.HBSK yı bu kadar bir yapan şey ise; hep birlikte bir şeyler başarması, yeni şeyler öğrenmesidir. Hiç yoktan bir yıl sonu gösterisi çıkarması bile büyük bir emek ister ve herkes bu emeği hiç düşünmeden verir.

Halk Bilimi ve Sanatlar Kulübü bünyesinde 3 adet komite barındırır;

HBSK Müzik Birimi,  iletişim adresi: https://www.facebook.com/groups/hbskmuzikbirimi/?fref=ts

HBSK Halk Oyunları Topluluğu, iletişim adresi: https://www.facebook.com/ituhbskhot?fref=ts

HBSK  Kuzey Kafkas Halk Oyunları Topluluğu

 

Genel Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
Kültür-Sanat Kulüpleri Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
arı24 Aktiflik Puanı:
?
Bu puan, kulübün son 1 yıl içerisinde yaptığı etkinliklerin erişilebilen katılımcı sayılarına, paylaşılma oranlarına ve türlerine göre özel bir algoritma ile hesaplanmaktadır.