HBSK - Müzik Birimi

Kulüp Başkanı Uygar Yengin
İletişim hbsk@itu.edu.tr

Türk Halk Müziği Birimi, İstanbul Teknik Üniversitesi Kültür Sanat Birliği’ne bağlı Halk Bilimleri ve Sanatları Kulübü (HBSK) bünyesinde kurulmuştur. Türkülerde kendini bulmuş birçok insanın duraklarına uğrayarak bugüne ulaşan kulübün amacı aynı şeye gönül vermiş nice insanı, halk kültürünü benimsemiş yahut benimsemek isteyen mühendis/mimar adaylarını bir araya getirmektir. Daha çok insanın bu kültürü sevmesini sağlamayı ve gelecek kuşaklara son derece “bizden” birtakım şeyler aktarmayı hedefleyen bu kulüp Anadolu kültürünü ve İstanbul Teknik Üniversitesini gururlu bir şekilde temsil etmek için elinden geleni yapmaktadır.

İTÜ Açıkhava Festivallerinin vazgeçilmezi haline gelen müzik birimi 2005 senesinden beri her yıl en az bir kez düzenli olarak Anadolu’nun her yöresine hitap etmek gayesiyle konserler düzenlemektedir. Bunun yanında şu anda İTÜ Devlet Konservatuarı aracılığıyla devam eden ve her yıl Erdal Erzincan, Arif Sağ, Tolga Çandar, İsmet Aydın, Adem Tosunoğlu, Mesel gibi çok önemli halk müziği sanatçılarının katılımıyla gerçekleşen “İTÜ Bağlama Günleri” bu kulüp tarafından başlatılmış bir etkinliktir. 

Genel Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
Kültür-Sanat Kulüpleri Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
arı24 Aktiflik Puanı:
?
Bu puan, kulübün son 1 yıl içerisinde yaptığı etkinliklerin erişilebilen katılımcı sayılarına, paylaşılma oranlarına ve türlerine göre özel bir algoritma ile hesaplanmaktadır.