Eskrim Kulübü

Kulüp Başkanı İpek Temizkan
İletişim eskrim@itu.edu.tr

Eskrim; Epe,Flöre ve Kılıç olarak isimlendirilen,kesici yada delici olamayan, birbirinden farklı üç silahla yapılan, belirlenmiş uluslararas kuralları olan olimpik bir mücadale sporudur. Eskrim, Epe ve Flöre branşlarında belirli kurallar çerçevesinde silahın ucundaki elektrikli tuş sistemi ile dürtüş yaparak, kılıç branşında ise hem silahın ucu hemde yan yüzeyini kullanarak dürtüş ve vuruş haraketleri ile tuş almak için yapılan hamleler ile oynanmaktadır. Oyunun kıyafetleri kalın kumaşlardan yapılıp rakibin darbelerine karşı korunmak üzere geliştirilmiştir. Flöre ve Kılıç branşlarında ise giyilen yelek,maske ve aparatlarda elektrik iletkenliği söz konusu olup,rakibin tuş almak için hamle yaptığı hedef bölgeleri için geliştirilmiştir.

Eskrim oynamak isteyenler için belirtilmelidir ki kesinlikle profesyonel bir ortam şart değildir, özellikle zinde kalmak ve stress atmak için yapılacak ise;okul kulüpleri,hobi kursları, spor salonları hatta evde bile yapılabilir. Ama kesin olan birşey var ki önce güvenliktir. Kullanılan ekipmanlar öldürücü olmasa dahi dikkatsizce bir kullanım sırasında etkili bir yaralama yapabilir.Bu nedenle, en azından sizi yönlendiren,rehberlik eden sporcu veya antrenörün eskrim geçmişi en az 3 yıl olmak zorundadır ki bu tecrübe ile ancak duruş ve yürüme eğitimleri verilebilir. Bu kazanımların alınması hobi grupları ve müsabaka gruplarına göre değiştiği için bir standart yoktur. Eskrim öğrenmek isteyen tüm bireyler ilgilendikleri branşlar ile kurs veren özel Eskrim okulları ve kursları, yaş grubu genç ise İl Spor müdürlükleri çatısındaki spor salonlarında rahatlıkla Eskrim eğitimini alabilirler.

Aktif olarak 2005 yılında bireysel ve 2008 yılından bugüne kadar düzenli takım çalışmaları yapılmaya devam edilmektedir. İtü eskrim kulübünün amacı İtüde eğitimini sürdürmekte olan öğrencilere eskrimin ne olduğunu, nasıl yapıldığını, eskrimde nasıl ilerlenebileceğini göstermek ve eskrime ilgili bireyleri bu spor konusunda ileriye taşımaktır. Tamamiyle hobi amacıyla gelen kişiler de olmasına rağmen ağırlıklı olarak takım hissiyatını vermeye çalışarak sportif faaliyet gösteren bir kulüptür.

Eskrim kulübüne girenler öncelikle eskrimde temel duruş olan gard sistemini ve bu gard üzerinde yürüyüş çalışmayı öğrenir. Yürüyüşü oturttuktan sonra silahlarla eğitime başlanır ve antrenörler tarafından birebir silahlı çalışmalar yapılır. Antrenmanlarda ilerleyen sporcular daha sonra komba olarak söylenen maç sistemiyle birbirlerine karşı çalıştıkları hareketleri deneyecekleri sisteme geçer ve turnuvalar için hazırlanmaya başlar.

Salı,Perşembe ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada toplam 8 saat antrenman yapılmaktadır. Üniversiteler arası Eskrim turnuvasına her yıl düzenli olarak tüm sporcular katılılır. Özel turnuvalara ise bireysel olarak takım sporcuları katılır.

İTÜ Eskrim Kulübü kulüp tanışma günlerinde standlarda yerini alıyor ve burada toplanan isimlerden sonra tanışma toplantısı yapıyor. Bu toplantıya geldikten sonra antrenman gün ve saatlerini öğrenerek bu günlerde antrenmanlara gelerek hızlı bir şekilde eski sporcularla birlikte çalışmaya başlanıyor. Güz döneminin başından itibaren 1 ay süren bir süreçte alımlar devam ediyor. Bahar dönemi başladıktan sonra pek sıklıkta yeni başlayan sporcularla ilgilenilemiyor çünkü bahar döneminde yapılan üniversiteler arası şampiyona için hazırlıklar çoktan başlamış ve yeni sporcular aşama kat etmiş oluyorlar.

 

Genel Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
Spor Kulüpleri Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
arı24 Aktiflik Puanı:
?
Bu puan, kulübün son 1 yıl içerisinde yaptığı etkinliklerin erişilebilen katılımcı sayılarına, paylaşılma oranlarına ve türlerine göre özel bir algoritma ile hesaplanmaktadır.