Kadın Araştırmaları Kulübü

Kulüp Başkanı İpek KIVANÇ
İletişim ikivanc2@gmail.com

İTÜ Kadın Araştırmaları Kulübü, 2013 yılında kadın çalışmalarına ilgi duyan, dünya ve ülke gündeminde kadınların her alanda yaşadıkları sorunlara tepki gösteren ve bu sorunların çözümünde aktif rol almak isteyen farklı fakültelerden kadın öğrencilerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. İki yıldır genelde Maslak kampüste, imkânlar dâhilinde diğer kampüslerde etkinlikler yapılmaktadır. Genel olarak dönem başında yapılan toplantıda bir dönem planlanması yapılır ve tartışma atölyeleri bu yönde devam ettirilir. Fakat yapılan bu planlar, Türkiye kadın gündemi paralelinde elbetteki değişmektedir. Atölyeler genel olarak bir hafta önceden beraber belirlenen okumalar üzerinden tartışmalarla sürer. Bunun yanı sıra pratikte bazı işler de yapılır.

Kulübün amacı dünyada ve ülkede karşımıza çıkan erkek şiddeti karşısında refleksif tepki vermek ve kadınların isyanını görünür kılmaktır. Özgecan için Maslak Kampüsü’nde yapılan duvar bu tepkilerin en önemli örneğidir. Bunların yanı sıra kulüp, 8 Mart Dünya Kadınlar günü ve 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Gününü’nü içeren haftalarda kampüse kadın gündemlerini taşır. Bu haftalar kampüste mor hafta olarak ilan edilir. Kulübün bir diğer amacı " Kadın mücadelesi neden önemli? Eşitlik ve özgürlük mücadelesi nasıl ilerliyor? Erkek şiddeti neden gittikçe daha da artıyor? Hep birlikte nasıl engelleyebiliriz?"  sorularının cevaplarını birlikte bulmaya çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda  daha deneyimli, bu alanda akademik çalışma yapan hocalar ile  konuşmalar yapılır.

Kulüp toplantıları genel olarak yalnızca kadınlara ve translara açıktır. Karma yapılan toplantılar afişlerde belirtilir. Bunun yanı sıra kadın dayanışmasını güçlendirmek için çeşitli etkinlikler de yapılır. Bu kimi zaman adalarda bir piknik, kimi zaman bir kulüp üyesinin evinde toplanma, kimi zaman geceleri sokakları bizlere vermeyenlere inat sokakta sabaha karşı sohbetler ile olur. Bunların yanı sıra kulüp üyeleri  çeşitli meslek odalarında ve okulumuzun Kadın Araştırmaları Uygulamaları Merkezinin düzenlemiş oldukları panellere konuşmacı olarak katılabilir. 

LGBTİ mücadelesi kulüp için oldukça önemli bir mücadeledir. Aynı zeminden yürütülmese de birbiriyle birçok noktada kesişen iki hareket olduğu için "Cinsiyet Kimliği Ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Kulübü" ile kardeş kulüptür.  İki kulüp birlikte ortak etkinlikler düzenler.

Genel Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
Kültür-Sanat Kulüpleri Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
arı24 Aktiflik Puanı:
?
Bu puan, kulübün son 1 yıl içerisinde yaptığı etkinliklerin erişilebilen katılımcı sayılarına, paylaşılma oranlarına ve türlerine göre özel bir algoritma ile hesaplanmaktadır.