Kendo ve İaido Kulübü

Kulüp Başkanı Deniz YENİDOĞAN
İletişim itu.kendo.iaido@gmail.com

Günümüzde uygulanan biçimi ile ‘Kendo’, bambu bir kılıç olan ‘shinai’ nin eski kılıç savaş sanatının daha güvenli ve daha serbest uygulanmasını sağlamak amacıyla tasarlanması sonucu yaklaşık iki yüz yıl önce geliştirilmiştir. Antrenman sırasında koruyucu zırh giyilir ve esnek bir malzeme olan bambudan yapılma kılıçlar kullanılır. Dolayısıyla Kendo  'yarı-kontakt' bir dövüş sanatı olarak geçer. 

Kendo’yu herhangi bir spordan farklı yapan şey amacında yatar. Japon Kendo Federasyonu'nun (ZNKR) 1975'te kaleme aldığı şekliyle Kendo’nun yapılış amacı şu şekildedir: 

* Zihni ve vücudu bir bütün haline getirmek

* Güçlü/dinç bir ruh yetiştirmek ve doğru, sürekli çalışma ile Kendo sanatında gelişim için çabalamak

* İnsan nezaketi ve onurunu saygın tutmak 

* Diğerleriyle samimiyet içinde bir araya gelmek

* Bireysel gelişim için sürekli çalışmak

Bu sayede kişi, ülkesini ve toplumunu sever, kültür gelişimine katkıda bulunur ve insanlar arasında barış ve refahın hüküm sürmesi sağlamak için çalışır. 

Kendo yaparken etrafınızdakileri gözlerinizle görmeyi, olaylara anında tepki vermeyi ve zihninizi kullanarak zaman geçirmeden karar vermeyi öğrenirsiniz. Bir Kendo karşılaşmasında rakibinizi gözlerinizle izlersiniz, hareketlerine hızla tepki verirsiniz ve zihninizde tasarladığınız üzere saldırıya geçmek için beliren fırsatları değerlendirirsiniz. Dolayısıyla, Kendo’nun aslında hayat boyu süren bir çalışma disiplini olduğunu söylemek yanlış olmaz. Japonya'da okul müfredatlarında judo ya da Kendo’dan biri mutlaka yer alır ve 3-4 gibi küçük yaşlardan itibaren uzun süreler devam edilebilir. 

Türkiye'de kendo yaklaşık 15 yıldır yapılmaktadır, üniversitemizde ise kulüp 3 yıldır varlığını sürdürmekte. Süre olarak kısa da olsa, kulüp gerek Türkiye'de gerek yurtdışında çeşitli derecelere imza atanlar vardır. 

Çalışmalar şu an için Merkez Spor Salonu'nda Salı-Perşembe saat 20:00-21:30 arasında ve Cumartesi günü 16.00 da yapılmaktadır. Yeni öğrenci kabulü için özel bir tarih olmamakla birlikte, kulüp denemek isteyen herkese açıktır. Üyelik için herhangi bir işlem gerekmemektedir, antrenmana gelmek yeterlidir. Tek ihtiyacınız olacak şey rahat bir tişört ve eşofman. Malzeme alımı başlangıç için kesinlikle önerilmemektedir, gerekenler kulüpten sağlanacaktır. 

 

Genel Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
Spor Kulüpleri Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
arı24 Aktiflik Puanı:
?
Bu puan, kulübün son 1 yıl içerisinde yaptığı etkinliklerin erişilebilen katılımcı sayılarına, paylaşılma oranlarına ve türlerine göre özel bir algoritma ile hesaplanmaktadır.