Yusuf Tolunay
Son 180 günde 5 haber
Paylaş:

İTÜ'de Starbucks fiyatına otomat kahvesi

Merkezi Derslik (MED) başta olmak üzere neredeyse her fakültede bulunan ve  öğrencilerin sıklıkla kullandığı otomatlarda, geçtiğimiz hafta kahve fiyatlarına zam geldi. Daha önce 1.5 TL'ye satılan kahve çeşitleri, 50 kuruş zammın ardından 2 TL'ye satılmaya başlandı. Bir süre önce de gazlı içecek ve atıştırmalıkların satıldığı otomatlara zam gelmiş, fiyatlar kantin fiyatları ile eşitlenmiş ve öğrencilerin tepkisini çekmişti.

Kahvenin birim fiyatı Starbucks ile yarışıyor

Yapılan zamların ardından, otomatta satılan kahvelerin fiyatı ve kalitesi arasındaki orantı şaşırtıcı. Otomatlarda satılan 180 mL kahveler için 2 TL fiyat biçilirken, Starbucks'ta 606 mL büyük boy kahve için 6.75 TL fiyat istenmekte. Yapılan basit birim fiyat karşılaştırmasında, öğrenciler tarafından da sık sık tüketilen Starbucks kahvesi ve otomatlarda satılan kahvelerin 1 mL'si için istenen fiyatta çok büyük bir fark olmadığı görülüyor.

 İTÜ'deki işletmeler ne derecede öğrenci dostu?

Öğrencilerin gün içinde ve özellikle sınav dönemlerinde sıklıkla tükettiği kahve türevi sıcak içecekler için otomatlarda bile 2 TL gibi bir fiyat belirlenmesi, İTÜ'deki işletmelerin ne derece öğrenci dostu olduğu ve zamların hangi standartlara göre yapıldığı konularında akıllarda soru işareti bırakıyor.

Zammın ardından fiyatlar:

 

 

 

İTÜ'de neler oldu? 23 Nisan - 6 Mayıs 2018 Frizbi Teknik'ten namağlup şampiyonluk

URAP sıralamasında İTÜ dördüncü oldu

Merakla beklenen projede pilot durak: İTÜ-Ayazağa

Vizeleri kahvesiz atlatamayanlara müjde: İTÜ'deki kahve fiyatlarını sizin için derledik

İTÜ'de neler oldu? 13- 28 Ekim 2018

İTÜ MİAM'a Erasmus+ Desteği