Gönüllülük Kulübü ve Gönüllülük Kulübü

İTÜ’de ‘Sansür’ tartışılıyor!

Başlangıç Tarihi 13 Mart 2014 13:00
Bitiş Tarihi 14 Mart 2014 18:00
Yer KSB Büyük Salon
Etkinlik Türü Zirve

İTÜ’de ‘Sansür’ tartışılıyor!

İstanbul Teknik Üniversitesi, Gönüllülük Kulübü’ nün geleneksel olarak her sene düzenlediği  ‘Gönüllü Zirvesi’ bu sene ‘Sansür’ temasını kendisine seçerek Medya, İnternet ve Kültür-Sanat alanındaki sansür vakalarına ışık tutuyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından ‘gönüllülük’ esası ile çalışan Gönüllülük Kulübü / Gönüllü Zirvesi projesi her sene toplumda değinilmeyen, değinilmesi ve tartışılması gereken konularda zirveler düzenliyor.

Öğrenciler geçtiğimiz sene Nedim Şener, İsmail Saymaz, Mehmet Ali Alabora, Efkan Bolaç, Enver Aysever, Yasemin İnceoğlu, Yaşar Kurt ve daha bir çok ismi çağararak ‘İnsan Hakları’ üzerine bir zirve düzenlemişti.

Gönüllü Zirvesi projesi bu sene ise kendisine yol gösterici tema olarak ‘Sansür’ü seçmiş durumda.

13-14 Mart’ta İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü içerisinde düzenlenecek olan ‘Sansür Zirvesi’, ‘Medya, İnternet ve Kültür-Sanat’ alanındaki sansür vakalarını farklı panellerle ele alıyor.

MEDYA ALANINDAKİ SANSÜR

Sansür zirvesi ‘Medya alanındaki Sansür’ paneli ile başlıyor. Panel, gazeteci Ahmet Şık, İsmail Saymaz, Banu Güven’in yanı sıra; Gezi sürecinde kapatılan NTV Tarih Genel Yayın Yönetmeni Gürsel Göncü ve medyadaki sansür ve otosansür hikayalerini anlatan kitabı 5NE1KİM  ile dikkat çeken gazeteci Mustafa Alp Dağıstanlı’yı konuşmacı olarak ağırlıyor.

13 Mart , Saat: 13.00

İNTERNET ALANINDAKİ SANSÜR

Sansür Zirvesi, son dönemde çıkan yasa ile gündem de olan ‘İnternet alanındaki Sansür’ vakalarına ışık tutuyor.

Yasanın internet yaşamımıza nasıl sınırlar çizdiği, internette güvenli dolaşabilmenin ne derece mümkün olduğu ve neler yapılması gerektiği bu panelde tartışılıyor.

Panel, Korsan Parti oluşumundan Şevket Uyanık, Yasin Özel ve avukat Serhat Koç; Alternatif Bilişim Derneği’nden Yelda Gizem Ünal; alternatif gazetecilik anlayışı ile yolan çıkan Ötekilerin Postası ve TİB tarafından ‘sehven’ kapatılan vagus.tv imtiyaz sahibi gazeteci Serdar Akinan’ı konuşmacı olarak ağırlıyor.

13 Mart, Saat: 16.00

KÜLTÜR-SANAT ALANINDAKİ SANSÜR

Zirve, kapanış panelini Kültür-Sanat ile yapıyor. ‘Kültür-Sanat alanındaki Sansür’ paneline tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, Yönetmen Ezel Akay ve MEB kitaplarındaki sansür vakalarını açığa çıkarmasıyla tanınan yazar Onur Caymaz konuşmacı olarak katılıyor.

14 Mart, Saat: 16.00

 

Zirve, İTÜ Maslak Ayazağa Kampüsü içerisindeki KSB Büyük Salon’da gerçekleşiyor.

Paneller ile ilgili güncel ve ayrıntılı bilgiler için projenin web sitesini, facebook sayfasını veyahut twitter adresini takip edebilirsiniz..

Gönüllülük Kulübü

Çevre ve Geri Dönüşüm Farkındalığı Eğitimi

Gönüllülük Kulübü

Tanışma Toplantısı

Gönüllülük Kulübü

Zaman Yönetimi Eğitimi - Karsel Nazlı Dervişoğlu

Gönüllülük Kulübü

Stres Yönetimi Eğitimi

Gönüllülük Kulübü

Deprem ve Afet Farkındalığı Eğitimi