Genç Girişimciler ARI Çekirdek Yarışması ile Ödüllendirildi

Genç Girişimciler ARI Çekirdek Yarışması ile Ödüllendirildi

13 Temmuz 2012

İTÜ ve ARI Teknokent’in, inovatif projelerini hayata geçirmek ve şirketlerini kurmak isteyen genç girişimcileri desteklemek amacıyla hayata geçirdiği “ARI Çekirdek Yarışması” finali 7 Temmuz’da Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapıldı.

İTÜ ve ARI Teknokent’in, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Elginkan Vakfı gibi birçok değerli kurumun desteğiyle gerçekleştirdiği “ARI Çekirdek: İnovasyon Atölyesi” projesi kapsamında yapılan Çekirdek Yarışması’nda finale 500 proje arasından en iyi 15 proje kaldı.

Birinciliği Bulut bilişim pazarına yönelik geliştirdiği “Imona Cloud” isimli proje ile Bahadır Ödevci kazandı. Ödevci, Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü olarak verilen 100.000 TL’lik büyük ödülün ve ARI Teknokent’te 1 yıllık ücretsiz ofisin sahibi oldu. Bahadır Ödevci “Projenin amacı, bulut bilişim altyapısı üzerinden merkezi olarak ve ortak kullanılabilen iş yazılımlarının (SaaS) geliştirildiği ve satılabildiği web bazlı bir platform oluşturmaktır. Bu proje ile KOBİ'lerin; maliyeti düşük, donanım, yazılım lisansı gibi ilk yatırıma gerek olmayan, kiralama yöntemi ile sahip olunan yazılım ihtiyacının karşılanması hedeflendi." dedi.

Yarışmada ikinciliği savunma sanayi alanında geliştirdikleri “Sıvı Zırh” projesi ile Ares Grup adıyla yarışan Alper Keçeli ve Emre Tok kazandı. Keçeli ve Tok, 50.000 TL’lik, ödülün ve ARI Teknokent’te 1 yıllık ücretsiz ofisin sahibi oldu. Üçüncülüğü ise geliştirdikleri “Hidrojen Teknesi” çalışması ile İTÜ öğrencilerinden Murat Gürhan, Cansu Karabulut ve Ömer Faruk Çinko’nun oluşturduğu NETA isimli grup kazandı. NETA grubu 25.000 TL’lik üçüncülük ödülü ve yine ARI Teknokent’te 1 yıllık ücretsiz ofis hakkı kazandı. Yarışmada ayrıca Akademi Özel Ödülü olarak verilen 10.000 TL ve ARI Teknokent’te 1 yıllık ücretsiz ofis hakkını “Akıllı Ayna” projesi ile Soner Demiray ve Sinan Güney kazandı.

İTÜ Rektörü Prof Dr. Muhammed Şahin ARI Çekirdek projesi ile ilgili olarak “En önemli yatırım gençlere yapılan yatırımdır. Biz de İTÜ ve ARI Teknokent olarak genç girişimcilere imkan sağlayan ARI Çekirdek projesini hayata geçirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. 'Kendi teknolojisini üreten bağımsız bir ülke olmak’ vizyonundan yola çıkarak her gün yeni yatırımlar ve projelerle hizmet alanlarımızı genişletiyoruz. Bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz bu projenin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi ve sürdürülebilir bir proje olarak genç girişimcileri desteklemesi ve ülkemizin gelişimine katkı sağlaması en büyük temennim” dedi.

ARI Teknokent Genel Müdürü Nazire Peker, “ARI Çekirdek bünyesinde ortak çalışma alanları, laboratuvar imkânları, ön kuluçka, kuluçka’ gibi birbirine bağlı yapılar bulunan bir merkez. Teknoloji tabanlı girişimciliğin teşvik edildiği merkeze kabul edilen girişimciler sürece eğitimler alarak başladı. Sırasıyla iş planı hazırlamayı, fikirlerini olgunlaştırmayı, ürüne dönüştürmeyi ve pazarlamayı öğrendiler. Bu süreç boyunca ihtiyaç duydukları tüm danışmanlık hizmetleri konusunda kendilerine destek olduk. Girişimcilerimiz sonunda projelerini hayata geçirebilecekleri hale getirdiler. Bundan sonra projelerini yatırımcı kuruluşlara ve yatırımcılara takdim edecekler. Bu süreçte onlara destek olmak ve projelerini geliştirmelerine yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu. 


2012-2013 Üniversitelerarası Yatay Geçiş Başvuruları Prof.Dr.Mehmet KARACA, İTÜ Rektörü olarak görevine 6 Ağustos 2012 tarihinde başlayacaktır

İTÜ'den mezun olmak cep yakıyor

İTÜ'de öğrenci olmak: öğrencilere sorduk

Dikkat: İTÜ'de dersi geçme koşulunu sağlasanız bile geçemeyebilirsiniz

Uzaktan eğitimde Microsoft Teams dönemi

Irregular öğrenciler için yurtta kalma kısıtlaması