İTÜ ile Rolls-Royce arasında nükleer enerji işbirliği!

Nükleer sanayinin gelişimine yönelik İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Rolls-Royce arasındaki nükleer konusundaki işbirliği mutabakat zaptı, Bakan Yıldız'ın katıldığı Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığında gerçekleştirilen törenle imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Yerli firmalarımızı Rolls-Royce nezdinde bir nevi görücüye çıkartacağız ve bunun zemini de İstanbul Teknik Üniversitesi Teknopark olacak. Nükleer güç santralleriyle alakalı yaklaşık 16 milyar dolarlık yerli pazarına karşılık gelecek işlem için İTÜ'nün iyi bir ev sahipliği yapacağını ve üniversite-sanayi işbirliğine de çok iyi başlık oluşturacağı kanaatindeyim" dedi.

Bu işbirliğinin yerli sanayinin gelişmesi adına yapıldığını belirten Yıldız, "Nihai bir nokta değil ama başlamak adına yapılan bir iş. Türkiye'de knowhow transferiyle beraber yapılacak bütün bilgi akışlarının İTÜ Teknopark'ta üniversite sanayi işbirliğiyle beraber toplanması adına önemli bir artı olacaktır" diye konuştu. İTÜ mezunu olarak farklı bir heyecan duyduğunu da dile getiren Yıldız, "Biz aslında yerli firmalarımızı Rolls-Royce nezdinde bir nevi görücüye çıkartacağız ve bunun zemini de İstanbul Teknik Üniversitesi Teknopark olacak. Nükleer güç santralleriyle alakalı yaklaşık 16 milyar dolarlık yerli pazarına karşılık gelecek işlem için İTÜ'nün iyi bir ev sahipliği yapacağını ve üniversite-sanayi işbirliğine de çok iyi başlık oluşturacağı kanaatindeyim" ifadesini kullandı.

"DESTEĞİMİZ TAM"

Rolls-Royce Nükleer Grup Başkan Yardımcısı Paul Harris ve İTÜ Rektörü Karaca basın mensuplarının konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Harris, işbirliğinin bütçesinin belirlenmesi için erken olduğunu ifade etti. Şirketinin İTÜ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı işbirliğinde yerli tedarik zincirinin oluşturulmasına destek sağlayacağını anlatan Harris, bu süreçte Türkiye'nin nükleer sanayide kendi ürün ve hizmetlerini sunmaya, bakım ve onarım şirketlerini oluşturmaya çalışacağını belirtti. Harris, şöyle konuştu: "Şirketimiz, yerli tecrübeler oluşturmada daha önce de çalışmalar yaptı. İTÜ'de yer almak isteyen şirketlerin değerlendirmelerini yapmada yardımcı olacağız, hangi fırsatların uygun olacağını ve Türkiye'nin odaklanılması gerekenleri tespit etmede destek olacağız. Değerlendirme fazı tamamlandıktan sonra birebir çalışacağız, destek hizmetleri sunacağız. Bunları yaparken Bakanlık ve İTÜ üzerinden çalışmalarımızı yürüteceğiz."

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ'nün nükleer enerjide Türkiye'nin tek ve en eski üniversitesi olduğunu belirterek, 1950'de nükleer santral yapımına başlanırken İTÜ'nün bu konudaki çalışmalara 1960'larda başladıklarını bildirdi. Karaca, "Aslında know-how geliştirmede öncü olacağız. Nükleer sadece santrallerde değil tıptan birçok alana kadar çok geniş yelpazede kullanılıyor. Türkiye'de bu tür firmaların oluşmasına öncülük etmek istiyoruz. İlk faz 12-18 ay sürecek. Bu öğrenme fazı olacak. Buraya seçilecek firmalara öncülük etmek istiyoruz. Hükümetin ve Bakanlığın bunlara desteğinin sonsuz olacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu. Bakan Yıldız, Karaca'nın bu sözleri üzerine "Desteğimiz tam" ifadesini kullandı.

AA

İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Dekan Ataması Yapıldı Milli Tren Projesi tanıtıldı

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu'dan MED-C duyurusu

Bazı fakülteler final dönemi boyunca sınıflarını kullanıma açtı

Timeline'da İTÜ: 2 - 16 Ocak

Final dönemine yaklaşırken MED'den müjdeli haber

Sizler için derlediğimiz Spotify çalma listelerimiz