Milli Tren Projesi tanıtıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, tamamen kendi aklı, fikri ile üreteceği milli trenlerinin 2018'de raylarda olacağını söyledi.

TCDD'nin Türkiye tarihinde, kültüründe ve hatta bağımsızlığının sembollerinden olan bir kurum olduğunu belirterek, böyle bir kurumun gelişmeleri göz ardı etmesinin, ıskalamasının söz konusu olamayacağını vurguladı. Atılan adımlar sonucunda bugün Türkiye'nin kendi rayını, traversini makası, sinyalini, Anadolu Tren setini, raybüsünü üreten bir ülke konumuna geldiğini ifade eden Bakan Yıldırım, bunu yanı sıra yabancı bir firmayla metro araçlarının üretimi için fabrika kurulduğunu hatırlattı.

"PROJE 11 YILLIK GEÇMİŞE SAHİP"

Bakan Yıldırım, Milli Tren Projesi'nin bir anda ortaya çıkan bir proje olmadığını, 11 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. Bugün arkalarında sanayi birikimi, üniversite desteği, proje desteği, Ar-Ge desteği bulunduğuna işaret eden Yıldırım, "Bu konuda herkesle işbirliği yapmayı amaçlıyoruz. Tabiri caizse işin sırrına mazhar olmuş durumdayız. Yapar mıyız, yaparız. Etkin olarak 1 yıldır bunun projeleri çiziliyor" diye konuştu.

"DİZAYN, TÜRK ESTETİĞİ DİKKATE ALINARAK HAZIRLANACAK"

Milli Trenlerin iç ve dış dizaynının tamamen Türk estetiği dikkate alınarak hazırlanan özgün bir proje olduğunu ifade eden Yıldırım, "Tamamını biz yapacağız demek akılcı olmaz. Önemli olan işin entegratörü olmak. Öncelikle yerli sanayimizle yapılacak her türlü aksam burada yapılacak. TCDD öncü olacak ve bu ekosistemi en iyi şekilde kullanacak. Gövde cer sistemleri, iç donanım, klima sistemi burada yapılabilir. Yapılamayanlar da dışarıdan alınır" dedi.

"TCDD'NİN 3 FABRİKASINDA ÜRETİLECEK"

Milli trenlerin yapımında TCDD'nin 3 fabrikasının görev alacağını bildiren Bakan Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren yapımını TÜLOMSAŞ, Elektirikli ve Dizel Tren setlerini TÜVASAŞ gelişmiş yük vagonlarını ise TÜDEMSAŞ'ın yapacağını kaydetti. Yıldırım, bu projede İstanbul Teknik Üniversitesi, Aselsan ve 153 özel sektör şirketinin çözüm ortakları olduğunu söyledi. Yıldırım, Ar-Ge konusunda da TÜBİTAK'ın işin içinde olduğunu belirterek, bunun milli bir proje olduğunu söyledi.

Projenin tenkit de edilebileceğini ifade eden Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu:

"Tenkitler de gereklidir. 'Biz bu işi yapıyoruz' demek işin yarısını bitirmektir. Biz bu iddiayı ortaya koyduk, bu işin olmaması için bir sebep yok. 11 yıl önce 'ne olacak bu demiryollarının hali kapatalım' denirken, bugün elhamdülillah milli trenimizi, sinyalimizi her türlü aracımızı yapar noktaya geldik. Demiryollarında işlerimiz daha bitmedi. Hatların yenilenmesi, yeni hatlar yapılması, çift hatlar oluşturulması gibi yapılacak bir çok proje var. Milli Tren bunları taçlandıran bir projedir. Artık Türkiye 'ben de varım' diyen, düşünceyi ürüne dönüştüren bir ülke haline geldi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Milli Tren Projesi'nde ana sorumlu olarak TCDD'nin belirlendiğini belirterek, "Milli Tren Projelerinde, 280'i bilim adamı, 1056'sı mühendis, 520'si teknik ve idari uzman olmak üzere toplam 1856 kişi çalışacak" dedi. 

Karaman, Milli Tren Projesi'nin tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, söz konusu proje için ilk toplantıyı 11 Ekim 2012'de gerçekleştirdiklerini ifade ederek, toplantılar neticesinde, Milli Yüksek Hızlı Tren, Milli Elektrikli ve Dizel Tren Seti, Milli Yeni Nesil Yük vagonu temalı dört  ayrı çalışma gurubu oluşturduklarını söyledi.

Proje hazırlanırken ülke ihtiyaçlarını dikkate aldıklarını anlatan Karaman, proje ortağı İstanbul Teknik Üniversitesiyle (İTÜ) çalışarak, çalışma gruplarının değerlendirmelerini ve ortaya çıkan sonuçlarla yol haritası çıkardıklarını ifade etti.

TCDD Genel Müdürü Karaman: "Milli Tren Projelerinde, 280’i bilim adamı, 1056’sı mühendis, 520’si teknik ve idari uzman olmak üzere toplam 1856 kişi çalışacak" İTÜ Rektörü Karaca: "Böyle bir proje de partner olarak yer almaktan büyük gurur duyuyoruz"

- İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mehmet Karaca

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mehmet Karaca da böyle bir proje de partner olarak yer almaktan büyük gurur duyduklarını ifade etti.  Projenin testlerinden, tüm standartlarının geliştirilmesinde kendi akademik kadrolarının çalıştığını anlatan Prof. Dr. Karaca, ilk ulusal bazlı sinyal projesinde de yine TCDD ile birlikte çalıştıklarını kaydetti. Prof Dr. Karaca, demiryollarına yönelik üniversitelerinde yüksek lisan programı oluşturduklarını belirtti.

kaynak : ensonhaber.com

İTÜ ile Rolls-Royce arasında nükleer enerji işbirliği! AEROSMITH 14 Mayıs'ta İTÜ'de

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu'dan MED-C duyurusu

Bazı fakülteler final dönemi boyunca sınıflarını kullanıma açtı

Timeline'da İTÜ: 2 - 16 Ocak

Final dönemine yaklaşırken MED'den müjdeli haber

Sizler için derlediğimiz Spotify çalma listelerimiz