Oğuz
Son 180 günde 2 haber

İTÜ öncülüğünde Antartika’da bilim üssü kuruldu

İTÜ Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonunda, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu Özsoy liderliğinde gerçekleştirilen 3. Ulusal Antartika Bilim Seferi kapsamında Antartika’da geçici bilim üssü kuruldu.

Sefer lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy konuya ilişkin açıklamasında Horsehoe Adası’nda 2019-2022 döneminde hizmet verecek bilimsel araştırma kampının kurulumunun tamamlandığını söyledi. Özsoy açıklamalarına ek olarak, "Bu bilim kampının çok büyük önemi var. Türkiye’den 14 bin kilometre uzaklıktaki kıtaya gelen bilim insanlarına çalışmalarını yaparken rahatlık sağlayacak bilim kampımız, 3 sene yaz sezonunda hizmet verecek."  dedi.

Kurulan bilim üssü çevreye de duyarlı

Ağırlığı yaklaşık 6 ton olan 3 modülü mavna, zodyak botlar ve helikopterle karaya taşıyan bilim insanları, bir hafta süren yoğun çalışmaların ardından modüllerin kurulumunu tamamladı. Özsoy aynı zamanda kampın kurulumu sırasında çevresel duyarlılığı da gözettiklerini vurgulayarak kurulumla ilgili çevresel etki değerlendirme raporunu Antarktika Antlaşmalar Sistemi'ne önceden gönderdiklerini, kurulum esnasında çevreye ve adadaki canlılara zarar verilmediğini vurguladı. 

İTÜ Masası Bölüm 2: İTÜ'de Yemek Problemleri Bir İTÜ'lü Bir Sohbet: Utku Borataç ile İTÜ'lü Olmak

İTÜ Rektörlüğü Kütüphanesi yeni dönemde açılıyor

İTÜ Kimya Bölümü öğretim üyesi Yusuf Yağcı hayatını kaybetti

İTÜ Makina Fakültesi öğrencisi Erdem Akın hayatını kaybetti

İTÜ Denizcilik Fakültesi'nde havuz dersleri açılmadı

Öğretim görevlileri ödevlerini son teslim tarihine yetiştiremedi