Güray Baran
Son 180 günde 2 haber

İTÜ'lü doktora öğrencisi, akademisyen ve oğlunun geliştirdiği Lego Mikrotonal Gitar, Margaret Guthman Müzik Enstrümanları Tasarım Yarışması'nda finale kaldı

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolgahan Çoğulu'nun 10 yaşındaki oğlu Atlas Çoğulu tarafından bulunan fikir ile İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) doktora öğrencisi Ruşen Can Acet'in birlikte geliştirdikleri Lego Mikrotonal Gitar, Georgia Tech Üniversitesi'nce düzenlenen, dünyanın tek yeni enstrüman tasarımı yarışması olan “Margaret Guthman Müzik Enstrümanları Tasarım Yarışması”nda 100’ün üzerinde enstrüman tasarımı arasından finale kalmayı başardı.

Mikrotonal Gitar tanıtım videosu

Babasının gitar klavyesini gören Atlas, 7 yaşında iken gitar klavyesinin aynısını legolardan yapmaya başlamış. Atlas ise o anları şöyle anlatıyor: “Bunu babamla 7 yaşındayken yaptık. Legolarımla oynuyordum sonra babam gitarın klavyesiyle salona geldi ondan sonra klavyeyi görünce aynısını legodan yaptık. Sonra gitarın üstüne koyduk babamla beraber.”

Ayrıca Atlas şunları da iletiyor: “İnşallah tüm Türkiye oy verir bu gitara. Çok uğraştık bunu yapmaya 3 yıldır uğraşıyoruz inşallah oy verirsiniz.”

Yarışmada 15 farklı ülkeden 28 tasarımla beraber finale kalan “Lego Mikrotonal Gitar”a oy vermek isteyenler Aralık ayının başına kadar buraya tıklayarak oy verebilirler.

Atlas Çoğulu

Taksim Meydanı'nın yeni tasarımı seçildi: projede 5 İTÜ'lü yer alıyor İTÜ ve TCDD arasında işbirliği yapıldı

Beni kulübüne katılmaya ikna et | arıKampüs x İTÜ Kulüpler Şenliği 2023

İTÜ İnşaat Fakültesi mezunu ve Fahri Doktora sahibi Dr. Nurettin Koçak hayatını kaybetti

İTÜ öğrencileri özelleştirilen yemekhane hakkında ne düşünüyor?

Kış aylarında içinizi ısıtacak mekan: Hebun Çorba Evi

Ayazağa'daki yangın Tuzla'ya sıçradı: İTÜ Denizcilik Fakültesi'nde "kısa süreli" internet kesintisi