LYS'de yönetmelik skandalı

Mustafa Altın, uzun yol kaptanı olma hayalleri kurdu. 2 yıl çalıştı İTÜ Deniz Ulaştırma Mühendisliğini yazdı. Ancak okul, değişen yönetmeliğe rağmen bitirdiği bölümü kabul etmedi.

Üniversiteye giriş sınavlarının yönetmeliğinde bu yıl değişikliğe gidilerek şimdiye kadar yapılan bütün sınırlamalar kaldırıldı. Sosyal bilimler lisesinden mezun olan bir çocuğun bile mühendis ya da tıp okumasına imkan sağlandı. Hatta Anadolu Liseleri’nde yeni uygulamaya gidilerek bütün bölümler kaldırıldı.
 
Ancak İTÜ ve 9 Eylül Üniversiteleri’nin ‘Denizcilik’ fakültelerinde bu değişiklikler geçerli değildi. Bu iki fakülte ÖSYM’ye geçen yıllardaki uygulamaya devam edeceğini açıklayarak liselerin sadece fen bölümünden mezun olan öğrencileri alacağını bildirdi. Bu yaptırımını ise 49. madde ile düzenledi.
 
İşte o öğrenci
 

Gaziosmanpaşa Lisesi mezunu Mustafa Altın da kendinden çok emin uzun yolda dümende kendini hayal ederken sonuçları görünce tam bir hayal kırıklığı yaşadı. Altın başına gelenleri şöyle anlattı, “Anadolu Lisesi’nden mezun olanlar denizcilik fakültelerini seçebiliyordu. İTÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği için çalışmaya başladım,. Çünkü bu bölümü bitiren kişi uzun yol kaptanı olabiliyor. Geçen yıl ilk 51 bine girenler bu bölüme kayıt yaptırdı. Ben ise bu yıl ilk 29 bine girdim. 412 MF4 puanı gelince hayallerim gerçekleşti dedim. Birinci sıraya İTÜ yazdım. Diğer tercihlerimi ise ölü tercih yaptı. Bu sabah ikinci Tercihim Yıldız Teknik Gemi İnşaat ve Makinaları Mühendisliği bölümünü kazandığımı öğrenince dünyam karardı. Çünkü uzun yol kaptanı olacakken şimdi tersanede teknik eleman olacağım. Gemilere artık ancak el sallarım.”

Konuyla ilgili Rektör Prof. Dr. Mehmet KARACA ise şöyle bir tweet attı;

KYK 2013 başvuruları başladı ÖSYM yerleştirme sonuçlarını açıkladı

arı24 yazılım ekibi yeni ekip arkadaşlarını arıyor!

Kariyer sansasyonu: Different Futures Summit'24

İTÜ'de bir ilk: MEC Summit

İTÜ'den ders ticaretine ilk resmi tepki geldi

İTÜ Makina Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Berkan Yılmaz hayatını kaybetti