Onur
Son 180 günde 0 haber

MATE ROV Competition 2018'de ülkemizi İTÜ temsil edecek

İTÜ ROV Takımı, 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde YTÜ’de düzenlenen MATE ROV Competition 2018 Türkiye elemelerinde üst üste iki defa Türkiye 1.si oldu ve bu sene de ülkemizi Amerika’da temsil edecek ekip olma hakkını kazandı. İTÜ ROV Takımı 21-23 Haziran 2018 ABD’nin Washington eyaletinde yapılacak olan finallerden, geçen sene elde ettiği deneyimle bu sene büyük bir başarı elde ederek dönmeyi hedefliyor.

MATE ROV Competition nedir?

MATE (Marine Advance Technology Education) Center tarafından düzenlenen MATE ROV Competition’da katılımcılar her sene farklı bir konseptte hazırlanan parkurlarda, mühendislik becerileriyle tasarlayıp ürettikleri uzaktan kontrollü su altı araçlarını yarıştırmaktadır. Yarışmanın bu sene belirlediği parkur konsepti; uçak enkazları, depremler ve enerji üzerine tasarlanmıştır.

İTÜ ROV Takımı

İTÜ ROV Takımı uzaktan kontrollü su altı araçları (Remotely Opereated Underwater Vehicle) yani ROV’ler tasarlamakta ve üretmektedir. ROV’ler sahip oldukları yüksek çözünürlüklü kameralar ve robot kollar sayesinde, su üzerinde bulunan bir operatörün kontrolü ile birçok görev gerçekleştirebilmektedir. ROV’ler su altında yapılan bilimsel araştırmalarda, su altı habitatının taranmasında, insanların ulaşmasının tehlikeli ya da mümkün olmadığı alanlarda, su altı arama-kurtarma çalışmalarında, açık deniz platformları ve su altı boru hatlarının kurulum, bakım ve onarım işlemleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

İTÜ'lülerin geliştirdiği oyun ManMade Kickstarter'da Çöpe atılan Atatürk portreleri ile ilgili İTÜ Rektörlüğü'nden açıklama

Rektörlükten İTÜ MBG Kulübü’ne SDKM darbesi

İTÜ'nün en iyi proje takımları - Bölüm 1

Yurt mu işletme mi?

İTÜ hazırlık sınıfı kitaplarını görücü usulü satıyor

İTÜ Geliştirme Vakfı 2023-2024 yılı öğrenim burs başvuruları başladı