Yelken Kulübü

Kulüp Başkanı Arda Can Akbaş
İletişim ituyelken@gmail.com

İTÜ Yelken Kulübü, ülkemizin denizcilik sektörüne önemli ölçüde insan kaynağı yaratan ve bu sektörde mezunlarıyla lider konumda olan İstanbul Teknik Üniversitesinin lisans ve yüksek lisans öğrencileri tarafından 2006 yılında kurulmuştur. İTÜ Spor Birliği çatısı altında bir spor kulübü olarak faaliyete geçen kulüp, yeni üyelerin katılımı ile büyümektedir. Özellikle yatçılıkla ve denizcilikle daha önce tanışma fırsatı olmamış öğrenciler tarafından ilgi gören eğitim faaliyetleri ile üniversite çapında yatçılığa birçok genç denizci kazandırmaktadır. Faaliyetlerine devam eden kulüp gelecekte tamamen kendine ait bir yat filosu ile eğitim, gezi ve yarış faaliyetlerine devam etmeyi planlamaktadır.

Kulübün hedefleri;

-Yelkencilik ve denizcilik kültürünü tüm öğrencilerine ve mezunlarına aşılamak

-Yelken sporunun üniversiteli öğrenciler arasında gelişmesine yardımcı olmak

-Yelken ve denizle ilgili faaliyetlerde yer alabilecek bilgili ve nitelikli bireyler yetiştirmek

-Yelken sporuna, üniversiteli öğrenciler arasında müsabakalar ve eğitim seminerleri düzenleyerek katkıda bulunmak

-Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yelken sporuna olan ilgiyi arttırmak ve üniversite seviyesindeki gençlere bu kültürü aşılamak

-İstanbul Teknik Üniversitesini yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen yelken yarışlarında temsil etmek ve başarılarıyla tanıtmak

-Öğrenciler arasında takım ruhu oluşturmak ve ekip başarılarını artırmak

-Sosyal amaçlı bir kulüp oluşturmak

Kulüpte özellikle dönem başlarında olmak üzere istenilen her zaman eğitim alınabilir. Eğitim üç kurdan oluşmaktadır. Bunlar temel eğitim, balon eğitimi ve yarış/ yatçılık eğitimleridir. İlk iki eğitimi tamamlayan kişiler gezilere katılabilir. Yarış eğitimini bitiren ve belli bir mil sayısına ulaşan lisanslı sporcular ise yarış takımına girmeye hak kazanır. Kulüpte ayrıca her hafta kulüp çayları ve düzenli olarak ada yemekleri, partiler gibi çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Genel Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
Spor Kulüpleri Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
arı24 Aktiflik Puanı:
?
Bu puan, kulübün son 1 yıl içerisinde yaptığı etkinliklerin erişilebilen katılımcı sayılarına, paylaşılma oranlarına ve türlerine göre özel bir algoritma ile hesaplanmaktadır.