Blockchain Kulübü

Kulüp Başkanı Nur Kardelen Solmaz
İletişim blockchain@itu.edu.tr

2018 yılının Şubat ayında Blockchain devrimine inanan, merkeziyetsizlik felsefesini benimsemiş öğrenciler tarafından Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi bünyesinde “Türkiye’nin ilk Blockchain Kulübü” olarak kurulan İTÜ Blockchain Kulübü; yalnızca İTÜ öğrencileri değil blockchain ekosisteminde dokunabildiği herkesi, bu teknoloji hakkında bilgilendirmeyi ve güncel iş modeli etrafında beraber çalışmak için bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Aktarmak istedikleri teknoloji bilinci çerçevesinde blockchain, kripto para, web 3.0 başlıklarını temel olarak ele almakla beraber DAO, Merkeziyetsiz Finans (DeFi), Metaverse, NFT, Tokenomics gibi bu teknolojinin dokunduğu bütün alanlar üzerinde çeşitli çalışmalar gerçekleştirmekteler. Başta “Biz Bize” konseptinde yer eden eğitimleri olmak üzere eğitimlerinde çeşitli bilgiler aktarılmakta, Twitter Spaces üzerinden gerçekleştirdikleri “Blockchain Nights” konseptinde alanında yetkin çeşitli kişilerle söyleşiler gerçekleştirilmekte ve “ChainTalks” serilerinde de sektörde yetkin kişileri ağırlamaktalar. Bunları takiben ise topluluk toplantıları, atölye çalışmaları, sektörel paneller, konferans katılımları ve çeşitli yarışmalar düzenlemekteler. Ayrıca, 2020 yılı Ocak ayı itibariyle yayımlanmaya başlayan “Genesis News” adlı haftalık blockchain haber bülteni, kulüp öğrencileri tarafından blockchain konusunda ilgili okurlara ulaştırılmak üzere yazılmaktadır.

Beş farklı komite altında üyeleri ilgilenmek istedikleri alanlar ve kabiliyetleri çerçevesinde spesifik olarak uzmanlaştırmaya yöneltmekte, blockchain teknolojisi hakkında ürün ve içerik üreten bir konuma getirmekteler. Etkinlik Komitesi: Kulübün ekosistem içerisinde edindiği konum ve yaptığı etkinliklerle geldiği konumla gerçekleştirdiği faaliyetlerinin içeriği ve tanıtımı noktasında sıkı çalışmaktadır. Buna istinaden etkinlik komitesi altındaki üyeleriyle özellikle Türkiye Blockchain ekosistemini tanımak ve kişilere/etkinliklere yönelik yaklaşımların kazandırıldığı komitedir.

Eğitim-İçerik Komitesi: Temel olarak yarı akademik yazılar başta olmak üzere gönderiler, floodlar, podcastler, videolar ve dönem içerisindeki toplantılara veya eğitimlere ilişkin içeriklerin derlenmesinde, hazırlanmasında görev alan komitedir.

Devs Team: Bir blockchain geliştiricisinin eğitilmesine ilişkin ne gerekiyorsa bu noktada birçok konu başlığında eğitim ve içerikler çıkartıp güncel olarak piyasada yer edinen ve kulübün odak noktası haline gelen projelerin çıkarılması için çalışmaların düzenlendiği komitedir.

Finans Komitesi: İTÜ Blockchain’in sponsorlukları temel alarak etkinlik, eğitim, tanıtım gibi birçok çalışmasına yönelik finansal katmanların denetlenmesi ile ilgilenen komitedir. Bu kapsamda toplantılar düzenlemekte, dökümanlar hazırlamakta ve gerekli süreçlerin takibini yapmakla ilgilenebilecek kişiler yetiştirmektedir.

Sosyal Medya Komitesi: Kulüp tarafından hazırlanan eğitim içerikleri ve etkinlikleri daha geniş bir kitleye ulaştırmak için çalışmalara yapan komitedir. Ekosistem içerisinde dijital içerik üretmek isteyen kişilerin bir araya gelerek birbirlerini geliştirebileceği bir ortam oluşturduğu ve bu birliktelikten yeni içerikler oluşturmayı amaçlar. 2021 Yılı itibariyle çeşitli projeler geliştirmiş, yerel ve uluslarası hackathonlarda derecelerin alındığı sonuçlarla başarısını kanıtlamış, yaptığı eğitimleri çeşitli okul dışı topluluklara taşıyarak daha geniş bir katılımcı yelpazesine erişmiş ve haftalık bülteninin 100. sayısını geride bırakmış Blockchain Kulübü üretkenliğini katlayarak devam etmektedir. Gittikçe büyüyen çalışmalarının bir parçası olmak isteyen, merkeziyetsizliğe inanan ve dünyayı yeniden inşa etmek isteyen öğrencileri aralarında görmek istiyorlar. 

Genel Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
Uzmanlık Kulüpleri Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
arı24 Aktiflik Puanı:
?
Bu puan, kulübün son 1 yıl içerisinde yaptığı etkinliklerin erişilebilen katılımcı sayılarına, paylaşılma oranlarına ve türlerine göre özel bir algoritma ile hesaplanmaktadır.