Sinema Kulübü

Kaçınılmaz Umutsuzluk: Kierkegaard

Başlangıç Tarihi 06 Mart 2015 17:30
Bitiş Tarihi 06 Mart 2015 22:30
Konum KSB 21 no'lu oda
Etkinlik Türü Film Gösterimi
Giriş Bilgisi ücretsiz

'Kierkegaard kendi umutsuzluğunun ve diğer insanların kaynağını, varlığın aşkın (transandan) yanıyla olan ilişkisinin kesilmesinde gurur; çünkü “insan sonsuzluk ile sonlunun, geçici ile kalıcının, özgürlük ile zorunluluğun bir sentezidir.”

O halde umutsuzluk evrenseldir, çünkü insan sonlulukları sonsuzluğu geçişi umutsuzluk yoluyla gerçekleştirir. Umutsuzluk kaçınılmazdır. İnsanın, karşıtların bir sentezi olmasının, daha doğrusu diyalektik bir varlık oluşunun bir gereğidir. Sonlu varlığı ile sonsuz varlığı arasına sıkışan İnsan kendi olma sürecini umutsuzluk içinde yaşar.'*

Bu cuma İTÜ'nün erkleri birleşiyor ve varoluşçuluğu Kierkegaard'ın umutsuzluğu ve Zeki Demirkubuz'un Camus'un efsane kitabı Yabancı'dan esinlenerek çektiği Yazgı filmiyle okuyor. Sinema Kulübü ve Felsefe Kulübünün bu ortak çalışması cuma günü 17:30'da paylaşılan metinlerin tartışması ile başlayacak. 21:00'da KSB küçük salonda film gösterimiyle ve kritiği ile devam edecek. Yabancılaşmanın zirvesinde, tüm İTÜ'yü personalarını bırakıp bu güzel geceye katılmaya çağırıyoruz.

Sinema Kulübü

'Call Me By Your Name' Film Gösterimi

Sinema Kulübü

Burak Şen ile Sinema Söyleşisi

Sinema Kulübü

'Perfect Blue' Film Tartışması

Sinema Kulübü

'Kung Fu Panda 4' Film Gösterimi

Sinema Kulübü

96. Oscar Ödül Töreni İzleme Gecesi