Dünya Ekonomik Forumu'ndan İTÜlüye ödül

1954 yılında İTÜ  İnşaat Fakültesinden mezun olan Şarık Tara’ya Dünya Ekonomik Forumu’ndan (WEF) ödül geldi. ENKA Vakfı başkanı ve ENKA Holding fahri başkanı olan Tara, Dünya Ekonomik Forumu tarihinde ilk kez verilen iş dünyası ve devlet adamı ödülüne layık görüldü.

Törene bir çok isim katıldı

Çırağan Sarayı’nda düzenlenen törene  Aydın Doğan, Güler Sabancı, Cem Boyner, Şafak Pavey, İsmail Küçükkaya gibi iş, siyaset ve medya dünyasından bir çok isim katıldı. İlk kez verilen “Business Statesman” ödülünü  Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve başkanı Klaus Schwab, 86 yaşındaki iş adamı Şarık Tara’ya takdim etti.

Şarık Tara kimdir?

22 Nisan 1930 yılında Üsküp'te doğan Şarık Tara, 1949 yılında okulumuzu kazanmış ve 1954 yılında inşaat fakültesinden mezun olmuştur. 1957 yılında kız kardeşi Vildan Gülçelik'in kocası Sadi Gülçelik ile enişte ve kayınbirader sözcüklerinin ilk hecelerinden oluşan bir isim olan ENKA Kollektif şirketini kurdu.

2014 yılında ödediği 37,6 milyon lira ile Türkiye'nin en fazla vergi veren kişisi, 2015 yılı verilerine göre de 2,4 milyar dolar şahsi serveti ile Türkiye'nin en zengin 6. ismi olmuştur. Tükiye'nin en önemli iş adamlarından biri olan Tara, Türkiye inşaat sektörünün kurucusu olup birçok başarıya imza atmıştır.

Big Bang 2016’da kazanan girişimciler belli oldu Mimarlık Fakültesi Öğrencileri İçin 3D Studio Max Eğitimi

İTÜ'den mezun olmak cep yakıyor

İTÜ'de öğrenci olmak: öğrencilere sorduk

Dikkat: İTÜ'de dersi geçme koşulunu sağlasanız bile geçemeyebilirsiniz

Uzaktan eğitimde Microsoft Teams dönemi

Irregular öğrenciler için yurtta kalma kısıtlaması