İTÜ Türkiye'nin En İyi 8. Üniversitesi Seçildi!

İstanbul Teknik Üniversitesi URAP Laboratuvarı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri Sıralamasında 4'üncü sıradan 8'inci sıraya kadar geriledi.

Türkiye’nin en iyi üniversitelerini belirlemek için ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarı tarafından bir çalışma yapılarak ”Üniversitelerin Akademik Performansa Dayalı Genel Sıralaması” saptandı.

Bu çalışmada Türkiye’deki 125 üniversitenin, ”Makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktoraöğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı” olmak üzere toplam 9 kritere göre belirlendi.

Tüm Üniversitelerin Genel Puan Tablosu’nda 9 kritere göre en yüksek puanı Hacettepe Üniversitesi aldı. Hacettepe’nin ardından ODTÜ 2.,İstanbul Üniversitesi de 3. oldu. Ankara Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 7., İstanbulTeknik Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. sırada yer aldı. Alana göre sıralamada ise, ”makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı” olmak üzere toplam 4 kriterden elde edilen puanlar kullanıldı.

MÜHENDİSLİKTE DE ODTÜ BİRİNCİ

ODTÜ belirlenen 4 kritere göre, mühendislik alanında zirveye oturdu. Mühendislik eğitimiyle dünyanın en gözde üniversitesi olan İstanbul Teknik Üniversitesi ise bu sıralamada 2. oldu. Listeye göre, Gazi Üniversitesi 3., EgeÜniversitesi 4., Yıldız Teknik Üniversitesi 5., Dokuz Eylül Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7., Fırat Üniversitesi 8., Erciyes Üniversitesi 9., Selçuk Üniversitesi de 10. sıraya yerleşti.

Temel Bilimler alanının birincisi de yine ODTÜ oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., AnkaraÜniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., İstanbul Üniversitesi 7., Bilkent Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Ondokuz Mayıs Üniversitesi de 10.oldu.

SOSYAL BİLİMLER SIRALAMASI SÜRPRİZ SONUÇLAR

ODTÜ bu alanda da yine ve yine birinci oldu. Bilkent Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Koç Üniversitesi6., Boğaziçi Üniversitesi 7., İstanbul Teknik Üniversitesi 8., Selçuk Üniversitesi 9., Dokuz Eylül Üniversitesi de 10. oldu.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TIP ALANINDA LİDER

Tıp alanının birincisi İstanbul Üniversitesi oldu. Hacettepe Üniversitesi 2., Ankara Üniversitesi 3., Ege Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Başkent Üniversitesi 6., Gülhane Askeri Tıp Akademisi 7., Marmara Üniversitesi 8., Dokuz Eylül Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. sırayayerleşti.

Ziraat-Çevre alalında ise Ankara Üniversitesi birinci sırayı aldı. Ankara Üniversitesi’ni, Ege, Atatürk, Selçuk, İstanbul, Erciyes, Çukurova, Uludağ, Ondokuz Mayıs ve Hacettepe Üniversiteleri izledi.

Yaşam Bilimleri Alanının ilk 10′unda yer alan üniversiteler ise sırasıyla Hacettepe, İstanbul, Ankara, Gazi, Ege, Atatürk, Marmara, Dokuz Eylül,Uludağ ve Akdeniz üniversitesi oldu.

ÖZEL ÜNİVERSİTELERDE SABANCI ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri şöyle, Sabancı Üniversitesi 1., Bilkent Üniversitesi 2., Koç Üniversitesi 3., Başkent Üniversitesi 4., FatihÜniversitesi 5., TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 6., Yeditepe Üniversitesi 7., Çankaya Üniversitesi 8., Atılım Üniversitesi 9. ve DoğuşÜniversitesi 10. sırada yer alıyor.

“Dünya Üniversiteler Sıralaması”nın 2012-2013 sonuçlarına da 5 Türk üniversitesi girdi. İngiltere merkezli Times Higher Education’ınsonuçlarına göre sıralamada 201-300 bandında ilk kez ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Bilkent ve Koç olmak üzere 5 üniversite birden yer aldı.

Başka bir kaynağa göre Üniversitelerin 2012 Yılı Akademik Performansa Dayalı Başarı Sıralama” listesi aşağıda yer almaktadır. işte 2012 yılıEn İyi Üniversiteleri Sıralaması; Ama burada değerlendirmeler özel ve devlet üniversitelerini aynı kategoride sıralamış.

1.ODTÜ

2. Boğaziçi

3. BILKENT

4. ITU

5. ANKARA

6. HACETTEPE

7. EGE

8. GAZI

9. SABANCI

10. ANADOLU

11. YILDIZ

12. CUKUROVA

13. ISTANBUL BILGI

14. ISTANBUL

15. INONU

16. SELCUK

17. DOKUZ EYLUL

18. ULUDAG

19. KOC

20. BASKENT

21. AKDENIZ

22. SULEYMAN DEMIREL

23. ON DOKUZ MAYIS

24. ERCIYES

25. MARAMARA

26. TRAKYA

27. IZMIR TEKNOLOJI

28. KTU

29. ADNAN MENDERES

30. KOCATEPE

31. CANAKKALE

32. SAKARYA

33. GAZIANTEP

34. BEYKENT

35. YEDITEPE

36. DOGUS

37. FATIH

38. TOOB

39. CANKAYA

40. CUMHURIYET

İstanbul Karbon Zirvesi 3-5 Nisan 2014 Tarihleri Arasında İTÜ’de İTÜ'de yine soygun

Olaylı gecenin ardından Rektör Koyuncu'dan açıklama

MED'de olaylı gece: Öğrenciler ve güvenlikler karşı karşıya

İTÜ eski rektörünün aracıyla kampüse girişi engellendi

İTÜ Geliştirme Vakfı burs başvuruları 29 Ekim'e kadar devam ediyor

QS World University Ranking 2022 dereceleri açıklandı