İTÜ’de Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Modeli

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik – Elektronik Fakültesi Endüstriyel Otomasyon Laboratuvarı, verdiği eğitimlerle ve gerçekleştirdiği projelerle göz dolduruyor.

Laboratuvarda 1997 – 2001 yılları arasında ağırlıklı olarak güncel otomasyon teknolojilerinin tanıtılması ve uygulama alanlarının araştırılması konusunda çalışmalar yapılırken, elde edilen bilgiler endüstriyel kuruluşlardan gelen teknik elemanlara kurs ve seminer gibi etkinliklerle aktarılmış.

Endüstriyel otomasyon konusunda birçok alanda eğitimlerin sürdürüldüğü laboratuvarda, Ereğli, İsdemir, Şişecam, Tofaş, Renault gibi büyük endüstri kuruluşlarından gelen mühendislere eğitimler veriliyor. Mühendislere başta yeni işlemciler olmak üzere, yeni tasarım yöntemleri anlatılıyor. Böylelikle üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneği sergileniyor.

Otomasyon Laboratuvarı, 2003 yılında SMC – ENTEK ile İTÜ Elektrik – Elektronik Fakültesi arasında yapılan bir anlaşma çerçevesinde Elektropnömatik ve Mekatronik eğitimine olanak sağlayan yeni cihazlarla donatılarak aynı dönemde Elektrik – Elektronik Fakültesi Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri, güncel otomasyon teknolojileri üzerinde bitirime ödevi yapman olanağı sunmuş. Birçok öğrenciler laboratuvarda edindikleri bilgi ve beceri ile bu alanda etkinlik gösteren kuruluşlarda çalışmaya başlamışlar.

İTÜ Endüstriyel Otomasyon Laboratuvarında yürütülen önemli projelerden bir tanesi de “Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Projesi” söz konusu proje TÜBİTAK ve İTÜ ortaklığıyla gerçekleştirilen bir proje. Projenin temelleri 2006 yılında atılmaya başlanmış, 2009 yılında Siemens ve İTÜ ortaklığı ile devam etmiş. proje, toplamda projede 40 kişi çalıştı. Proje tam olarak 2012 yılının Eylül ayında sona erdi. Adapazarı Mithatpaşa istasyonunda proje aktif olarak çalışıyor.

Geleceğin mühendisleri İTÜ’yü seçiyor Neşet Ertaş İTÜ'de anılacak

Rektör Koyuncu'dan Vadi Yemekhanesi hakkında açıklama

Olaylı gecenin ardından Rektör Koyuncu'dan açıklama

MED'de olaylı gece: Öğrenciler ve güvenlikler karşı karşıya

İTÜ eski rektörünün aracıyla kampüse girişi engellendi

İTÜ Geliştirme Vakfı burs başvuruları 29 Ekim'e kadar devam ediyor