Baran
Son 180 günde 10 haber

İTÜ'lü Öğretim Üyeleri'nden Boğaziçi Protestoları'na destek

Boğaziçi Üniversitesi'nde yaklaşık bir aydır devam eden protestolara İTÜ Kulüpleri ve Öğrencileri'nden destek açıklamaları devam ederken, İTÜ'lü Öğretim Üyeleri'nden de destek açıklaması geldi.

Yapılan açıklama metni ise şu şekilde:

"Üniversitelerin bilim üretebilmesinin temeli olan akademik özerklik ancak üniversitelerin tüm paydaşlarının etkin katıldığı şeffaf yönetim biçimleriyle gerçekleşebilir. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksek okul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil liyakata dayalı olarak ve seçimle görev almalıdırlar. Üniversitelerde yeni açılacak fakülte, bölüm ve programlara ve kadro ilanlarına ilişkin kararlar, ilgili üniversite kurullarının (Bölüm Kurullarından başlayarak Fakülte Kurulları, Fakülte ve Üniversite Yönetim Kurulları ve Senato’nun) istişare ve onaylarına dayalı olarak, üniversite stratejik planları ve gereksinimleri doğrultusunda alınmalıdır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri olarak Boğaziçi Üniversitesi’ndeki meslektaşlarımız ve öğrencilerimizin haklı tepkilerini destekliyoruz. Öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin ve ülkemizdeki diğer paydaşların, demokratik bir üniversite arayışına yönelik barışçıl çabalarının çarpıtılarak terörle bağdaştırılmasını, LGBTi+ bireyler başta olmak üzere ötekileştiren nefret dilini, haksız gözaltı ve tutuklamaları kınıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki son rektör atamasının  geri çekilmesini, üniversite bileşenlerinin hiçbir görüşü ve onayı alınmadan alınan iki yeni fakülte açılması kararının iptal edilmesini, üniversitelerine ilişkin görüşlerini ve taleplerini barışçıl yollarla ifade ettikleri için haksız olarak gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerimizin derhal serbest bırakılmasını, sosyal medya ve diğer mecralar üzerinden nefret dili kullanan ve şiddete teşvik edenlerin cezalandırılmasını, ve Türkiye’deki akademik sistemin tüm paydaşlarla beraber evrensel ölçütler çerçevesinde, demokratik, şeffaf ve etkin yönetim ilkelerine dayalı olarak yeniden tasarlanmasını talep ediyoruz.

İTÜ Öğretim Üyeleri"

 

İTÜ Kulüpleri #İTÜBOĞAZİÇİNİNYANINDA diyor Arı Mola, 'İTÜ Öğrenci Tasarım ve Prototip Merkezi'ne dönüşüyor

Vedat Akgiray İTÜ Kariyer Zirvesi'ne katılmadı

İTÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı 2020 Yılı Faaliyet Raporu yayınlandı

İTÜ'lü sosyal medya fenomenleri

Havuz ve yarı havuz derslerinizde yardımcı olacak çeşitli YouTube kanalları

A3 Dijital Sergi: İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileri'nin 3D bitirme projeleri yayınlandı