Yerel seçimlerde oy kullanacak öğrenciler için önemli bilgiler

Yerel Seçimler, 30 Mart 2014 tarihinde ülkemizin tamamında gerçekleşecek. Üniversitemizde okuyan ve 18 yaşını tamamlamış herkes seçimlerde oy kullanma hakkına sahiptir. Peki siz oy kullanmaya hazır mısınız?

Oy kullanmak için ne yapmalı sizin için hazırladık;

A. İkametgah Adresiniz İstanbul'da ve İstanbul'da oy kulanacaksanız;

1. Yüksek Seçim Kurulu sitesinde yayınlanan seçmen bilgi sistemini kullanarak, bilgilerinizi kontrol etmeniz ve adresinizde bir yanlışlık olması durumunda acil olarak ikametinizin bulunduğu adrese başvurup düzeltmeyi yapmanız gerekiyor. YSK Seçmen Bilgi Sistemi; https://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp

2. Sandık Seçmen Listeleri açıklandığında YSK sitesinde listeye ulaşarak oy kullanacağınız yer ve bilgilerinizi kontrol edip seçim günü belirtilen yerde oy kullanabilirsiniz. Bilgilerinizde bir hata var ise listeler açıklandıktan sonra düzeltme için muhtarlığınıza başvurabilirsiniz.

3. Oy kullanmak için YSK sitesinde belirtilen sandık'a gidip kullanabilirsiniz.

B. İkametgah Adresiniz İstanbul dışında ve İstanbul'da oy kullanacaksanız;

1. Üniversite öğrencileri okudukları yerleşim birimlerinde oy kullanmak ister ise; okudukları okuldan öğrenci belgesi, ikamet ettikleri yurttan yurtta kaldığına dair belgeyi almalıdır. Daha sonra bu belgeler ile yurdun bağlı olduğu ilçe nüfus müdürlüğüne bizzat başvurması gerekmektedir. İlçe nüfus müdürlüğünden alacakları uygundur belgesi ile seçim kurulu başkanlığına başvurup seçmen işlemlerini tamamlayabilirler.

2. Yüksek Seçim Kurulu sitesinde yayınlanan seçmen bilgi sistemini kullanarak, bilgilerinizi kontrol etmeniz ve adresinizde bir yanlışlık olması durumunda acil olarak ikametinizin bulunduğu adrese başvurup düzeltmeyi yapmanız gerekiyor. YSK Seçmen Bilgi Sistemi; https://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp

3. Sandık Seçmen Listeleri açıklandığında YSK sitesinde listeye ulaşarak oy kullanacağınız yer ve bilgilerinizi kontrol edip seçim günü belirtilen yerde oy kullanabilirsiniz. Bilgilerinizde bir hata var ise listeler açıklandıktan sonra düzeltme için muhtarlığınıza başvurabilirsiniz.

4. Oy kullanmak için YSK sitesinde belirtilen sandık'a gidip kullanabilirsiniz.

C. İkametgah Adresiniz İstanbul dışında ve İkamet adresinizde oy kullanacaksanız;

1. Yüksek Seçim Kurulu sitesinde yayınlanan seçmen bilgi sistemini kullanarak, bilgilerinizi kontrol etmeniz ve adresinizde bir yanlışlık olması durumunda acil olarak ikametinizin bulunduğu adrese başvurup düzeltmeyi yapmanız gerekiyor. YSK Seçmen Bilgi Sistemi; https://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp

2. Sandık Seçmen Listeleri açıklandığında YSK sitesinde listeye ulaşarak oy kullanacağınız yer ve bilgilerinizi kontrol edip seçim günü belirtilen yerde oy kullanabilirsiniz. Bilgilerinizde bir hata var ise listeler açıklandıktan sonra düzeltme için muhtarlığınıza başvurabilirsiniz.

3. Oy kullanmak için YSK sitesinde belirtilen sandık'a gidip kullanabilirsiniz.

 

YÜKSEK SEÇİM KURULU, SIKÇA SORULAN SORULAR SAYFASI;
 http://www.ysk.gov.tr/ysk/Sss.html

İTÜ' den Kansere Teknolojik Çözüm İTÜ Final Tarihleri Açıklandı

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu'dan MED-C duyurusu

Bazı fakülteler final dönemi boyunca sınıflarını kullanıma açtı

Timeline'da İTÜ: 2 - 16 Ocak

Final dönemine yaklaşırken MED'den müjdeli haber

Sizler için derlediğimiz Spotify çalma listelerimiz