Orienteering Kulübü

Kulüp Başkanı Ertuğrul Yücel
İletişim ituorienteeringkulubu@gmail.com

Orienteering nedir?

Orienteering harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spordur. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de, genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Oryantiring de sporcular kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar SI(sport ident) adı veriler yüzük benzeri parmağa takılan elektronik cihazlarını kontrol noktasındakı cihaza okutarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar. İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir. Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır. Tüm hedeflere ulaşamayanlar genellikle diskalifiye edilir. Yarışmacıların birbirini izlememesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir. Yarışmacılar parkur boyunca karşılaşsalar dahi birbirlerini izlemeleri yasaktır.

 

İTÜ Orienteering Kulübü olarak orienteering sporunu yapmaktayız. Ülkemizde her sene Orienteering Federasyonu tarafından farklı farklı şehirlerde gerçekleştirilen ve 5 kademeden oluşan orienteering yarışlarına ve özel yarışlara katılıyoruz. Bunun yanında orienteering sporunun olmazsa olmazı olan kondisyon için, kondisyon koşuları yapıyoruz. Maraton ve koşu yarışlarına da katılarak kondisyonumuzu koruyoruz. Her pazar belgrad ormanında orienteering antremanı yapıyoruz, hafta içide stadyumda koşu antremanlarımız oluyor. Dönem başında katılamadım şimdi dönem ortasında nasıl dahil olayım, gibi bir şey söz konusu değildir, istediğiniz zaman antremanlara ve koşulara gelebilirsiniz kapımız herkese açıktır.
Genel Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
Spor Kulüpleri Aktiflik Sıralaması:
6 ay önce
12 ay önce
arı24 Aktiflik Puanı:
?
Bu puan, kulübün son 1 yıl içerisinde yaptığı etkinliklerin erişilebilen katılımcı sayılarına, paylaşılma oranlarına ve türlerine göre özel bir algoritma ile hesaplanmaktadır.