İTÜ'den bomba imha robotu

İstanbul Teknik Üniversitesi, bomba imha robotu geliştirdi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Faruk Keçeci'nin geliştirdiği robot, bomba imha, deprem, yangın gibi afetlerde veya askeri amaçlı kullanılabiliyor.

Doç. Dr. Emin Faruk Keçeci, yaptığı yazılı açıklamada, 2004–2006 yılları arasında tamamlanan “Bomba İmha Robotu Tasarımı ve Prototipinin İmalatı” projesi sayesinde, askeriye-üniversite ortak çalışmasının sağlandığını, katma değeri yüksek bir ürününün Türkiye'de tasarlanıp imal edilerek robot prototip imalatı teknolojilerinin İTÜ ortamında gerçekleştirildiğini kaydetti.

Keçeci, robotun fiziksel olarak imalatının dışında diğer bir önemli noktanın da bombaya müdahale edecek olan el kısmının, insan eli gibi doğal bir şekilde hareket etmesi olduğunu vurgulayarak, hareketin kol üzerinde yer alan 6 eklemin aynı anda otomatik olarak çalıştırılması ile sağlanacağını kaydederek, bu çalışmayı sağlayacak olan kontrol programının yazılmasını ve elektronik sistemin oluşturulmasını “projenin en büyük kazanımları” olarak açıkladı.

Bomba imha işleminin, bomba imha uzmanları tarafından yapıldığına değinen Keçeci, uzmanların koruyucu giysi giymelerine rağmen bir patlama sonucunda ellerinin zarar görmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Keçeci, geliştirilen sistemin, piyasada satılan robotik sistemlerinden farklı olarak kullanıcının robot kolunu kullanmayı öğrenmesi için uzun zaman gerektirmeyeceğine işaret ederek, “İş uzayında kontrol sayesinde kullanıcı yalnızca robotun elini kontrol etmekte, kol üzerindeki her bir eklemin durumu sistem tarafından otomatik olarak hesaplanıp gerçekleştirilmektedir. Piyasada var olan sistemlerde her bir eklemin ayrı ayrı kontrol edilmesi kullanıcının zaman kaybına uğramasına sebep olmaktadır” bilgisini verdi.

2 kilo ağırlığındaki robot 4 saat çalışabiliyor

Keçeci, projenin ticarileşmesinin, gerek askeriyenin böyle bir projeye ne kadar ihtiyacı olduğuna gerekse girişimci sermayesine bağlı olduğunu bildirdi. Robotun deprem, yangın gibi afetlerde ya da askeri amaçlı kullanılabileceğini belirten Keçeci, şöyle devam etti: “Robotun daha hızlı hedeflenen noktaya gidebilmesi için atılması gerekebilir. Mesela yangında koridor koridor dolaşmasını beklemek yerine, robotu istediğiniz bölüme dışarıdan fırlatılabileceksiniz. Hedefim, üç katlı bir binadan aşağı düştüğünde robotun bozulmadan gidebilmesi. Robot, askeri amaçlı kullanıldığında bir uçaktan ya da helikopterden aşağı atılabilir. Bunun için daha da geliştirilmesi gerekiyor. 2 kilo ağırlığındaki robot, 4 saat çalışabiliyor.”

Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Faruk Keçeci, yurt içinde imal edilebilecek sistemde servis ve yedek parça sorunu yaşanmayacağına işaret ederek, açıklamasında, “Ayrıca ilerleyen yıllarda robotun geliştirilmesi istenildiğinde zaten tasarlayan ve imal eden ekip burada olduğu için herhangi bir patent veya yasal hak sorunu yaşanmadan robot istenildiği gibi değiştirilip geliştirilebilinecektir” ifadelerine yer verdi.

HURRİYET = http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/22039750.asp
Tübitak, İTÜ’nün Bor Projesi Destekleyecek Rektörden çığır açacak proje

Olaylı gecenin ardından Rektör Koyuncu'dan açıklama

MED'de olaylı gece: Öğrenciler ve güvenlikler karşı karşıya

İTÜ eski rektörünün aracıyla kampüse girişi engellendi

İTÜ Geliştirme Vakfı burs başvuruları 29 Ekim'e kadar devam ediyor

QS World University Ranking 2022 dereceleri açıklandı