ODTÜ Mezunları Derneği'nden Mesaj Var

Geçtiğimiz günlerde ODTÜ öğrencilerinin mezuniyet töreninde hazırladıkları mizahi afişler basında önemli bir gündem maddesi olmuştu. Genellikle 'Gezi Parkı Olayları' temalı olan bu pankartlarla mezuniyet yürüyüşüne katılan öğrenciler, sonrasında 'ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı' adlı oluşum tarafından kınanmıştı. Bu kınama ile birlikte kamuoyunda oluşan 'ODTÜ Mezunları bu olayı desteklemiyor' algısı bugün ODTÜ Mezunları Dernekleri Konsey Başkanı Himmet ŞAHİN'in İTÜ24' ulaştırdığı bilgilendirme yazısı ile bambaşka bir boyuta ulaştı.

İşte ODTÜ Mezunları Dernekleri Konsey Başkanlığı'ndan yapılan açıklama:

"

 • KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR

  30 Haziran 2013 Pazar günü ODTÜ’de yapılan diploma töreninde, öğrencilerin güncel konularda taşıdıkları afiş ve pankartlar kendi yaratıcılıklarının ve özgür düşüncelerinin, her zaman daha iyiyi, daha güzeli arayan araştırıcı, sorgulayıcı tavrın, sınırsız mizah anlayışının ve hiçbir zaman biat etmeyen, boyun eğmeyen ODTÜ kültürünün ürünleridir. ODTÜ Öğrencileri Siyasi İktidar tarafından yerleştirilmeye çalışılan dışlayıcı, ötekileştirici, baskıcı biat kültürüne yazdıkları afiş ve pankartlarla kendi tarzlarında eleştiri getirmişlerdir. ODTÜ Öğrencilerini bu onurlu duruşlarından dolayı kutluyoruz. Öğrencilerin mezun oldukları bölümlerle ilişkilendirerek mizahi bir dille görüşlerini ifade ettikleri afiş ve pankartlar ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı adlı kerameti kendinden menkul bir kuruluş tarafından kınanmış ve bu vakfın bazı çevrelerde ODTÜ Mezunları Derneği ile karıştırıldığı görülmüştür.

  Söz konusu vakfın ODTÜ Mezunları Derneği ile hiçbir şekilde ilişkisi ve bağlantısı olmadığı gibi, bu kuruluş fikirsel düzlemde de ODTÜ Mezunları Derneği’nin tüzüğünden gelen ODTÜ’lü duruşunu temsil etmemektedir. Mezunları sınırlı yapıları ile vakıflar temsil etmez, mezunların toplandığı çatı derneklerdir.

  ODTÜ Mezunları Derneği ve ODTÜ Mezunları Konseyi, Ankara’da 13.700 ODTÜ mezunu üyesiyle, yurt içi ve yurtdışında ODTÜ Mezunları Dernekleri adı altında kurulmuş otuza yakın dernek, şube ve temsilcilikleri ve üye sayısı 30.000’leri geçen yapısı ile ODTÜ’nün Yönetimiyle, öğrencisiyle, öğretim üyesiyle özgür ve bilimsel düşünceyi savunan onurlu duruşunu her zaman desteklemiş ve desteklemeye devam edecektir.   Bilgi kirliliğini gidermek amacıyla tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur.

  Himmet ŞAHİN

  ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu 
  ODTÜ Mezunları Dernekleri Konsey Başkanı 

  SANAL VAKIF HAKKINDA GENEL BİLGİ

  ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı : Kuruluş Tarihi : 1995 13.Asliye Mah. 1994-1153 sayılı kararı var,ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü Listesinde Yok.
  Vakfın Kurucusu : Fikri Işık : AKP Kocaeli MV
  Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı : Volkan Öztürk RTUK Başkan Yardımcısı
  Diğer Üyeleri Mustafa Koca ASKON Genel Bşk
  Ahmet Gönüllü ; Owner Makine A.Ş
  Zekai Işıldar : Kalkınma Bankası Gen. Müd. Yar.
  Erdal Yılmaz
  Rabia Afacan
  Ömer Korkmaz
  WEB Sitesi odtumebiva.wordpress.com
  Sitedeki Adres de kimse yok ve Telefon Çalışmıyor."

İTÜ'de YÖK Başkanı Protestosu: Kapılar Kilitlendi Öğrenci Kartları Yine Değişiyor

arı24 yazılım ekibi yeni ekip arkadaşlarını arıyor!

Kariyer sansasyonu: Different Futures Summit'24

İTÜ'de bir ilk: MEC Summit

İTÜ'den ders ticaretine ilk resmi tepki geldi

İTÜ Makina Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Berkan Yılmaz hayatını kaybetti