Şule Nur
Son 180 günde 16 haber

Seçim 2024: İTÜ'lü Belediyeler

31 Mart 2024 tarihinde Türkiye genelinde gerçekleştirilen yerel seçimler sona erdi ve İTÜ mezunları, ülkenin dört bir yanından aday olarak seçim zaferi kazandılar, yeni İTÜ'lü belediye başkanlarını tebrik ediyoruz. İTÜ mezunlarının seçim zaferi, sadece akademik başarılarıyla değil, aynı zamanda toplum için etkin liderlik sergileme yetenekleriyle de öne çıktı. Yerel yönetimlerin karmaşık sorunlarına çözüm odaklı yaklaşımları ve yenilikçi projeleriyle İTÜ'lü belediye başkanları, ülkemizin çeşitli şehirlerindeki kalkınma ve refahına katkı sağlayacaklar. Yeni seçilen belediye başkanlarına yeni görevlerinde başarılar diler, ülkemizin daha da ileriye taşınması için çalışmalarında kolaylıklar dileriz.

Sinem Dedetaş

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nde Gemi İnşaa Yüksek Mühendisi olarak mezun olan ve İstanbul Şehir Hatları'na büyük katkılarıyla bilinen Sinem Dedetaş, Üsküdar'da tarihi bir başarıya imza attı. Üsküdar'ı yıllar sonra AKP'den alarak CHP'ye kazandıran Dedetaş, hem bir İTÜ'lü hem bir kadın olarak büyük bir zafere ulaştı. Sinem Dedetaş'ın Üsküdar'da elde ettiği zafer, sadece siyasi bir değişimi değil, aynı zamanda toplumsal ve tarihi bir dönüşümü temsil ediyor. Kadın kimliğiyle siyasette aktif rol alarak, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların siyasi katılımı konusunda da önemli bir mesaj veren Dedetaş, Üsküdar halkının gönlünü fethederek büyük bir seçim zaferine imza atmış oldu. Yeni belediye başkanımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Mehmet Murat Çalık

İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir Bölge Planlama bölümü mezunu 1999'dan beri Beylikdüzü Belediyesinde çeşitli görevlerde yer alan Mehmet Murat Çalık, tekrar Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak göreve seçildi. Mehmet Murat Çalık'ın Beylikdüzü'nde belediye başkanı olarak göreve başlaması, İTÜ mezunlarının şehircilik ve yerel yönetim alanlarında üstlendiği önemli rollerin bir örneğini teşkil etmektedir. Kendisinin yeni görevinde başarılarının devamını dileriz.

Mehmet Ergün Turan

İTÜ İnşaat Fakültesi mezunu ve 1999'dan beri İBB'de çeşitli görevlerde yer alan Mehmet Ergün Turan, Fatih Belediye Başkanı olarak seçilerek önemli bir göreve adım attı. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Fatma Şahin

İTÜ Kimya Mühendisliği bölümü mezunu ve eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2019'da seçildiği Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na bu dönemle tekrar seçildi. Bölgenin ilk kadın milletvekili olan ve bir dönem Türkiye Belediyeler Birliği başkanlığı yapmış Fatma Şahin'e görevinde başarılar diliyoruz

Deniz Dalgıç

İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde lisans ve doktora eğitimini tamamlayan ve güncel olarak aile şirketleri Yonca İnşaat'ın yanı sıra TED Bursa Koleji'nde Eğitimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olan Deniz Dalgıç, Mudanya Belediye Başkanı olarak seçilerek önemli bir göreve adım attı. İTÜ mezunu Deniz Dalgıç'ın Mudanya Belediye Başkanı olarak seçilmesi, üniversitenin mezunlarının şehircilik ve yerel yönetim alanlarında üstlendiği önemli rollerin bir örneğini teşkil etmektedir. Kendisini yeni görevinde başarılarının devamını dileriz.

Mehmet Gürel

Yalova'nın yeni belediye başkanı olarak seçilen Mehmet Gürel, İTÜ Şehir Bölge Planlama bölümünden mezun ve 2020 yılından beri CHP Yalova il başkanıydı. Kendisine ikinci dönem görevinde başarılar dileriz.

Faruk Demir

Ardahan'ın yeni belediye başkanı olarak seçilen Faruk Demir, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarında Şan Bölümünü bitirdi. 1999'a kadar müzikle ilgilenen ve TRT ekranlarında yer alan Demir, 1999'dan beri siyasi olarak kariyerine devam ediyor. Kendisine yeni görevinde başarılarının devamını dileriz.

Hasan Cem Atılgan 

İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu Hasan Cem Atılgan da serbest inşaat mühendisi olarak çeşitli projelerde görev aldığı Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde yeni belediye başkanı olarak seçildi. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz. 

Fikret Albayrak

İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu ve 1999'dan beri aktif olarak siyasetten hayatına devam eden Fikret Albayrak da Düzce Akçakoca'da bir kez daha belediye başkanı seçildi. Kendisine görevinin yeni döneminde başarılar diliyoruz. 

Serdar Pehlivan

Yıllardır Isparta Atabey belediyesinde çeşitli görevlerde bulunarak hizmet veren Serdar Pehlivan da İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunudur. Kendisinin Atabey Belediyesindeki yeni görevi olan belediye başkanlığını tebrik ederiz. 

Bünyamin Çiftçi

Uzun yıllardır siyasetle ilgilenen İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu Bünyamin Çiftçi Kocaeli Çayırova Belediye Başkanı oldu. Kendisine görevinde başarılar dileriz.

Veysi Şahin

1999'dan bu yana kariyerini siyasetle sürdüren Veysi Şahin de İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu. 2024 yerel seçimlerinde Mardin Midyat Belediye Başkanı seçilen Şahin'e görevinde başarılar dileriz.

Fevzi Topuz

3 dönem görev yaptığı Muğla Milas'ta tekrar seçilen Fevzi Topuz İTÜ Harita Mühendisliği mezunudur. Görevinin yeni dönemini kutlarız.

Ahmet Sarıkurt

2009 yılından beri siyasette rol alan İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu Ahmet Sarıkurt tekrar Tekirdağ Çorlu Belediye Başkanı seçildi. Kendisine görevinin yeni döneminde başarılar dileriz. 

İTÜ mezunlarının Türkiye genelindeki yerel seçimlerde elde ettiği başarılar, ülkenin çeşitli şehirlerinde büyük bir dönüşümü beraberinde getiriyor. Bu başarılar, sadece siyasi bir değişimi değil, aynı zamanda toplumsal çeşitliliği ve demokratik süreçlerin güçlenmesini temsil ediyor. Yeni İTÜ'lü belediye başkanlarının, eğitimleri ve liderlik yetenekleriyle ön plana çıkarak göreve gelmeleri, ülkemizin çeşitli alanlardaki potansiyelini ve nitelikli insan kaynağını gösteriyor. Bu başarılar, İTÜ'nün akademik ve kültürel mirasının yanı sıra, mezunlarının topluma olan katkılarının da bir göstergesidir. Yeni seçilen belediye başkanlarına, ülkemizin daha da ileriye taşınması için gösterdikleri çaba ve gayretlerinden dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 

İTÜ Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü kurucusu Prof. Dr. Güven Önal hayatını kaybetti İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi yeni binasına taşındı

Dikkat: İTÜ'de dersi geçme koşulunu sağlasanız bile geçemeyebilirsiniz

Uzaktan eğitimde Microsoft Teams dönemi

Irregular öğrenciler için yurtta kalma kısıtlaması

Dünya üniversite sıralamalarında İTÜ'den hızlı yükseliş

İTÜ'de yaz dönemi yurt sorunuyla başlıyor