Güray Baran
Son 180 günde 3 haber

Yaz okulu ücretleri nasıl hesaplanır ve ödenir?

10 Haziran'da yayınlanan İTÜ 2022 Yaz Öğretimi Lisans Ders Programları ile birlikte öğrenciler yaz öğretiminde almak istedikleri derslerin açılıp açılmadığını görebilir hale geldiler. Ancak sosyal medyadan görülebileceği üzere birçok İTÜ öğrencisinin aklında bir soru var: Nasıl hesaplanıyor bu yaz okulu ücreti?

Not: Ödemeniz gereken miktarı Kepler->Katkı Payı İşlemleri->Borç Bilgisi üzerinden de sorgulayabilirsiniz

Saat başı 90 lira olarak ilan edilen ders ücreti ile toplam ödeyeceğiniz ücreti hesaplama şu şekilde:

Alınan haftalık ders saati sayısı x 90

Burada bilinmesi gereken en önemli durum ödemenin yaz öğretimi haftalık ders saati sayısına göre değil de güz veya bahar dönemindeki ders saati sayısına göre hesaplanacak olması. Örneğin yaz öğretiminde haftada toplam 6 saat işlenen bir ders güz veya bahar döneminde 3 saat işleniyorsa burda hesaplama 3 saate göre yapılır yani vereceğiniz ücret şu şekilde olur: 3 x 90= 270TL.

Eğer aşağıdaki ders planı görselindeki MAT104E dersini örnek olarak alırsak, MAT104E dersi görüldüğü üzere 3 saat "Ders" ve 2 saat "Uygulama" olmak üzere haftalık 5 saat işlenmektedir. Yani vereceğiniz ücret 5 x 90=450TL olacaktır.Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli durum ise hesaplamanın alınan dersin kredi sayısına göre değil de haftada işlenen ders saatine göre yapıldığı. Buna 1.5 kredilik BIO106EL dersinden örnek verecek olursak bu ders güz veya bahar döneminde haftada 2 saat olarak işleniyor. Bundan dolayı yaz öğretiminde ödenmesi gereken ücret 2 x 90=180TL oluyor.

Yaz öğretimi ücretlerinin yatırılması ne zaman ve nasıl olacak?

Yaz Öğretimi ücretlerinin bankaya yatırılması 06 Temmuz 2022 Çarşamba günü saat 14:00 ve 07 Temmuz 2022 Perşembe günü Saat 17:00 arasında olacak. Bankanız üzerinden Ödemeler->Eğitim Ödemeleri->İstanbul Teknik Üniversitesi->Sorgulama üzerinden ister TC kimlik numaranız isterseniz öğrenci numarası üzerinden borcunuzu sorgulatıp ödeme yapabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli şey ise dekontunuz üzerinde öğrenci numaranız olmalıdır. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İTÜ Teknokent'e dava açtı: "Arı 7" binasının ruhsatsız olduğu iddiası Yaz okulundaki düşük kontenjanlar karaborsa oluşturdu

İTÜ kartına internet üzerinden para yükleme sistemi bozuldu

arıSpor: 28 Kasım - 4 Aralık spor takvimi

İngilizce akademik yazılarınıza katkı sağlayacak siteler

arıSpor: 21-27 Kasım spor takvimi

İTÜ, Erasmus+ seçim koşullarında köklü değişikliklere gitti